Close

02/12/2020

Bakım evinde demans hastaları için dinamik aydınlatma

Bir bakım evi, demans hastalarının daha iyi uyumasına yardımcı olması amacıyla gelişmiş, ayarlanabilir bir aydınlatma sistemi kurdu.

Danimarka’nın Hedensted şehrindeki Birkelund Bakımevi, otomatik tam dinamik sirkadiyen aydınlatmanın bilim insanları tarafından onaylandığını ve çalışanlardan gelen geri bildirimlere göre modifiye edildiğini söylüyor.

Aydınlatma sisteminin senaryoları arasında TV odasında yeşilimsi tonda rahatlama ve maviden arındırılmış gece ışığı bulunuyor, böylece sakinler sabit bir sirkadiyen ritim ve uyku düzeni edinirken personel, akşam ve gece boyunca görevlerini yerine getirebiliyor.

Kurulumda, ortak odalar ve koridorlar da dahil olmak üzere tüm alanlarda Danimarkalı üretici firmanın yüzeye monte edilen armatürleri kullanılıyor.

Armatürler, tam dinamik sirkadiyen aydınlatma ve özelleştirilmiş ışık senaryoları özelliklerine sahip.

Şirket, tüm dünyadan bilim insanlarının demans bölümlerinde uygun bulduğu senaryolar ve renk kombinasyonları ve ayrıca diğer bakım evleri tarafından da uygun bulunan senaryolara dair öneriler sunarak bu süreçte bakımevine yardımcı oldu.

Sistem, diğer faydalarının yanı sıra 1200K süper sıcak mum ışığından, ultra soğuk mavi gökyüzü 12000K’ya kadar değişen aydınlatma senaryoları sunan ayarlanabilir beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi LED içeriyor.

Ayrıca, “terapi yükseltme” ve “sakinleştirici duyusal” ayarların yanı sıra bakımevi sakinlerini rahatlatmak, huzursuzluk ve endişelerini azaltırken aynı zamanda katılımı artırarak tepkileri uyarmak ve iletişimi teşvik etmek için tasarlanmış çok algılı ortamlar yaratan “Snoezel” senaryolarını içeriyor.

LED aydınlatma, 16,7 milyon renk kombinasyonu üretebiliyor. Bakım evinin çeşitli noktalarındaki anahtarlarla durdurulabilen kullanıcı dostu bir dokunmatik ekranla kontrol ediliyor.

Bakımevi, aydınlatma kurulumu için Danimarka hükümetinden hibe aldı.

Haber kaynağı: https://www.luxreview.com/2020/11/04/care-home-installs-circadian-lighting-for-dementia-patients/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir