Close

30/10/2019

Aydınlatma Master Planı kılavuzu

CIE 234:2019

ISBN 978-3-902842-16-9
DOI: 10.25039/TR.234.2019

Bu yayının amacı, kentsel gece manzarasının aydınlatma özellikleriyle ilgili hedefler ve temel prensipler hakkında rehberlik sunmak. Kentsel planlamanın bu özelliklerinin görsel, organizasyonel, çevresel ve teknik unsurlarıyla ilgileniyor.

Bu kılavuz, kentsel alanlarda veya yeni planlanan kümekentlerde, yeni veya mevcut aydınlatma ile ilgili girişimlerde bulunulurken dikkate alınması gereken aydınlatma planlaması kriterlerini tanımlıyor. Aydınlatmanın gerek işlevsel gerekse de görsel özellikleri ile ilgili olarak rehberlik ediyor.

Bu yayın, şehirlerine ait gece görüntüsü oluşturması, bunu teşvik etmesi ve yönetmesi gereken ve uzun vadeli aydınlatma gelişmelerine sağlam bir temel oluşturmak için imar planına gerek duyan karar vericilere destek vermek amacıyla hazırlandı.

Yayın İngilizce yazıldı ve kısa bir Fransızca özet ile sunuldu. 16 şekil ve 9 tablo içeren 62 sayfadan oluşuyor. CIE internet sayfasından veya CIE Ulusal Komite’lerinden kolayca temin edilebilir.

Yayının fiyatı 90 Euro. (CIE Ulusal Komitesi üyeleri bu fiyattan %66,7 indirime sahip – lütfen bu indirim detayları için Ulusal Komite’nize başvurun).

www.cie.co.at

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir