Close

03/11/2021

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 29 Ekim’de yeniden açıldı.

Türkiye’nin kültür ve sanat belleğinde önemli bir yer tutan Atatürk Kültür Merkezi, Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıldönümünde yenilenerek açıldı.

TEPTA, mimarı Murat Tabanlıoğlu ve mimari aydınlatma tasarımcısı Jan Dinnebier için “Aile Hikayesi” niteliği taşıyan yenileme projesine, temsilcisi olduğu markaların teknik aydınlatmalarının yanı sıra tasarımcıların taleplerine uygun olarak proje özelinde geliştirilen çözümler sundu. 

Mimari tasarımı Hayati Tabanlıoğlu ve aydınlatma tasarımı Johannes Dinnebier tarafından gerçekleştirilen 1969 yılında açılan ve yenileme projesinde orijinal tasarımın yalın ve işlevsel mimari anlayışına sadık kalınarak hayata geçirilen yapının cephesi, opera ve tiyatro salonları, fuayeleri ve kültür sokağı aydınlatıldı. 

Orjinaline sadık kalınarak yenilenen cephede, dış mekan kullanımına uygun IP 67 koruma sınıfına dahil, 6 Watt ile 40 Watt aralığında farklı ışık şiddetinde ve 3000 Kelvin ışık sıcaklığında tamamen DALI sistem ile kontrol edilebilen armatürler kullanıldı. Spot ve lineer aydınlatmalar, kullanım yerine uygun olarak sıva üstü ve zemine gömme olarak yerleştirildi.   

Merkezin ana salonunu oluşturan küre yapının tavanında, Tabanlıoğlu ekibi tarafından özel olarak tasarlanan ve TEPTA ekibi ile aylar süren çalışmalarla ürün geliştirilmesi sağlanan hareketli avize tasarımı hayata geçirildi. 

Merkeze doğru daralan halkalar şeklinde tasarlanmış ahşap tavan sistemi ile uyumlu biçimde geliştirilen özel bir sarkıt aydınlatma sistemi olarak kurgulanan bu tasarımda, 533 adet tekil motorla çalışan ve bilgisayar üzerinden ayrı ayrı kontrol edilebilen özel tasarım ve üretim cam içerisine yerleştirilmiş LED aydınlatma armatürü konumlandı. İstenirse kademeli olarak farklı yüksekliklerde, istenirse tavandan 12 metre aşağıda hepsi aynı yükseklikte sarkıtılabilen bu sistem opera salonunu sanatsal anlamda tamamladı. 

Opera salonunun fuaye alanındaki globe aydınlatmalardan oluşan merdiven aydınlatması, aslına sadık kalınarak çağdaş özelliklerle güncellendi ve LED ampullerin kullanıldığı, son derece parlak ve berrak olan Schott camdan üretilen globe aydınlatmalar ile yenilendi. Gezinim alanlarında kullanılan, yine 6 Watt ile 40 Watt aralığında farklı ışık şiddetinde ve 3000 Kelvin ışık sıcaklığındaki spot aydınlatmalar sıva üstü ve tavana gömme raylar ile kullanıldı. 

Zemin ve birinci kattan fuayelerin birleşmesi vasıtasıyla birbirlerine ve ana binaya bağlanan alçak yapılardan arasında kalan ve sokak seviyesinde kolay erişilebilir kültür sokağı ve peyzaj aydınlatmasında, dış mekan kullanımına uygun IP67 koruma sınıfına dahil teknik ve dekoratif aydınlatmaları kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir