Close

22/05/2018

Apple’ın Night Shift özelliği yeterli mi?

The Lighting Research Center (LRC) (Aydınlatma Araştırmaları Merkezi) gece iPad kullanımının, sirkadiyen sistemin bir göstergesi olan melatoninin baskılanmasına etkisini azaltmak için Apple’ın Night Shift özelliğinin etkinliğini soruşturan bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı.

Night Shift, Apple taşınabilir elektronik aletleri (Portable Electronic Devices) (PEDs) kullanıcılarının -özellikle iPad’de- ekran rengini, parlaklığını değiştirmek zorunda kalmadan, “daha sıcak” (daha az mavi ışık) ya da “daha soğuk” (daha çok mavi ışık) olarak değiştirebilmelerini sağlıyor.

Dr. Mariana Figueiro’nun önderliğindeki araştırma, gece saat 23:00 ve sabah 01:00 arasında iPad kullanan 12 genç yetişkini dört farklı gecede ve dört farklı deneysel koşulda inceledi:
1- mavi ışık müdahalesiyle kasıtlı melatonin baskılanması

2- mavi ışığı filtreleyen gözlüklerle loş ışıkta (kontrollü)

3- ekstrem sıcak renk sıcaklığında (2837K) Night Shift ayarı

4- ekstrem soğuk renk sıcaklığında (5997K) Night Shift ayarı

Sonuçlar, üç kontrolsüz aydınlatma müdahalesinin de her araştırma gecesinin iki saatinde büyük ölçüde melatonini baskıladığını gösterdi.

Daha da önemlisi, iki Night Shift ayarının etkinliği arasında görülen önemli bir fark yoktu.

Anafikir, tek başına ekran rengini değiştirmenin taşınabilir elektronik cihazların akşamları melatonin seviyesine etkisini sınırlamada yetersiz olduğu ve aynı zamanda ekran parlaklığının da düşürülmesi gerektiğiydi.

Araştırmanın tamamı için; http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1477153517748189

Haber kaynağı: https://www.ies.org/lda/is-apples-night-shift-enough/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir