Close

22 February 2019

Amsterdam Borsası, Hollanda

1914 yılında yapılmış Amsterdam Borsası’nın yenileme çalışması binanın karakteristik özellikleri sebebiyle zorlu bir tasarım sürecine sahne oldu.

Tarihi yapısı sebebiyle tek bir çivi çakılmasına izin verilmeyen bina 22 metre yüksekliğinde tavan yapısı ile tasarımcıların işlerini daha da zorlaştırıyordu. Müşteri istekleri ise her bölgede aynı şiddette homojen bir aydınlatma ve ışığın bilgisayarlarda yansıma yapmaması idi.

Tasarımcılar hem estetik hem de zekice bir çözüm sunmak zorundaydı. Waldmann aydınlatma, çözüm olarak TYCOON ürününü ve kendi geliştirdiği Kanvas kanat sistemini önerdi. Sonuç; tatmin edici. Gelenek, mimarlık ve tarihin modern teknoloji ile birleşiminden oluşan sistem, aynı zamanda ses dalgalarını absorve ettiğinden yankılanmayı önleyici özelliği ile de ön plana çıkıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Amsterdam Borsası

Mimari: Aalbers en van Huut, Dhr. Balieux, Carin Zuidberg

Elektrik: GTI

Aydınlatma: Waldmann NL

Kullanılan ürünler: Waldmann tycoon, hybrid, diva

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *