Close

18/09/2019

Åf Lighting, Under’da usta işi Liquid Light® konseptlerini uyguluyor

Under, dünyaca ünlü Norveç mimarlık pratiği Snøhetta tarafından geliştirildi. Båly köyünün sahil şeridinde bulunan yapının yarısı, deniz seviyesinden beş metre aşağıda duruyor ve Kuzey Atlantik’in dibine batmış gibi görünüyor.

Yapı, yapay bir resif görevi görerek çevreyle bütünleşen bir parça olacak şekilde tasarlandı. Kaba beton yapısı, midyelerin yüzeyine yapışmasını kolaylaştırarak deniz yaşamını çekiyor ve deniz suyunu doğallığında temizlerken biyolojik çeşitliliğin de artmasına yardımcı oluyor.

Sıvı Işık (Liquid Light)

Araştırmalar, ışığın okyanus ekosistemi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor. Deniz biyologları ile birlikte çalışan ÅF Lighting, farklı aydınlatma çözümlerini test etti ve bölgesel deniz yaşamı üzerindeki etkisini ölçtü. Bu nedenle, Under’daki aydınlatma konsepti, ışığın, parlaklık yayma ve spektral dağılıma göre etkilerini ölçmek için iç mekânların ötesinde suyun içine uzanıyor. Buradaki fikir, doğal çevreye zarar vermeden, restorandan görülebilecek çeşitli türleri çekmek.

“Su altındaki restoranın etrafına aydınlatma ekleyerek, balıkları çekebilir ve geceleri deniz yaşamını gözlemleyebiliriz. Işık kaynakları ve ışık miktarı, ışık kaynağına bağlı olarak deniz türlerini etkileyecektir,” diyor ÅF Lighting’in Norveç Ülke Müdürü Morten Jensen.

Okyanusu doğrudan gören büyük bir pencere vasıtasıyla ziyaretçiler sıra dışı bir denizaltı deneyimi yaşıyorlar.

“Karşılaştığımız başlıca zorluklar, doğal ışığı korumak ve ziyaretçiler için okyanusun dibinde güvenli bir ortam yaratmaktı. Deniz altındaki çok az miktarda gün ışığı nedeniyle ve restoranın temasına doğal bir atıfta bulunarak, aydınlatmanın, ihtiyaç duyulan odaya ‘yüzdüğünü’ hayal ettik. Aydınlatma, restoranın içindeki ortama göre hassas bir şekilde ayarlandı ve görsel bir ekosistem oluşturmak amacıyla çevreleyen doğayla uyumlu olacak şekilde tasarlandı,” diyor Morten Jensen.

Tavana yerleştirilen bir matristeki LED ışıkların kullanılmasıyla, ışık kaynakları küçük ve uygun yansıma kontrolüne sahip ve bu da onları neredeyse görünmez kılıyor. Liquid Light, teknik olarak farklı sensörlerden toplanan verilerden oluşuyor. Örneğin Under’da kızılötesi sensörler ısıyı algılarken akustik dedektörler odadaki ses frekanslarına tepki veriyor. Veriler daha sonra değerlendirilip sürekli değişen ve çevresine ve alanı kullanan insanlara uyum sağlayan ışık senaryolarına dönüştürülüyor.

Restoran, hem muhteşem bir ortamda yemek deneyimi sunmak hem de deniz yaşamı için bir araştırma merkezi olarak iş görmek üzere planlandı.

Yer: Lindesnes, Norveç

Yapı sahibi: Gaute ve Stig Ubostad

Mimari: Snøhetta

Fotoğraflar: Tomasz Majewski

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/af-lighting-implement-their-ingenious-liquid-light-concept-at-under/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir