Close

08/01/2020

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Raku, Canberra – Avustralya

Electrolight tarafından gerçekleştirilen Avustralya, Canberra’daki Raku aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Raku’ya girdiğinizde gözleriniz derhal yüzeylere, yemek ve içecekler için sahne oluşturan masalara ve ana bara çekiliyor.

Avustralya, Canberra’da bulunan restoran, Japon odaklı modern Asya füzyonuna bir övgü oluşturuyor. Mimarinin şık minimalizmi ve yiyeceklerin estetik sunumu, aydınlatma seçimlerinde de detaylara aynı derecede hassas dikkati  gerektirmiş.

İç mimarla yapılan görüşmelerde, aydınlatma tasarımcıları ana malzemeler ve dokular hakkında bir fikir edinmiş ve armatürlerin tamamen gizlenmesi gerektiğine karar vermiş. Mattan metaliğe ve şeffafa kadar birçok doku kullanılması nedeniyle, Electrolight ekibi, gereksiz süslemelerden arınmış  ışık katmanlarına dayanan, zıtlığı vurgulayan bir tasarım uygulamış.

Derinlik ve boyut, ışığı katmanlara ayırmak için birincil araçlardır. Işıklı bambu tavan malzemelerindeki hafif boşluklar ışığın aşağıdaki masalara ulaşmasına olanak tanırken yüksek renksel geriverimli kaynaklara sahip lazer kesim portallar, şefin istasyonlarına minyatür tavan ışığı için çerçeveler oluşturuyor.

Işıklı bölmeler benzer şekilde özel yemek alanlarında da kullanılmış. LED ışıklar, güçlü ve çarpıcı bir etki yaratmak için pirinç kağıdı ile kaplı bölmelerin altını sıyırıp geçiyor. Kenardan aydınlatmalı reçine paneller de mutfağa benzer tabakalar katıyor.

Tasarım, hem genişleme aracı olarak hem de armatürleri zekice gizlemek için mekân boyunca yansımayı kullanıyor. Bazı durumlarda, son ışık iki ilâ üç faz yansıması.

Aydınlatmanın yarattığı  loş ve merak uyandıran ambiyans, alanın genel tasarımına paralellik göstererek müşteriler için birleşik bir deneyim yaratıyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Donn Salisbury, IALD, Ryan Shamier, Vladimira Rosolova, Jr Associate IALD, Electrolight

Mimari: Facet Studio

Fotoğraflar:© Rohan Venn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir