Close

01/06/2018

35. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri; Ivory Müzesi, Erbach, Almanya

35. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri’nde, Aydınlatma Tasarımında Mükemmellik için Görkemli Parlaklık Ödülü (Radiance Award for Excellence in Lighting Design) Alman Ivory Müzesi projesinin oldu.
Erbach, Almanya’daki bu şık sergi alanı küçük ama zarif bir fil dişi obje koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Aydınlatmasını Licht Kunst Licht’in ve mimarisini Sichau & Walter’ın üstlendiği Alman Ivory Müzesi’nin alan tasarımı teşhirlerle çevreleri arasında anılmaya değer bir kontrast yaratırken sergilenen her bir parçanın formu açısından dikkatleri dağıtmıyor.

Tasarımcılar ve mimarlar, fil dişi objelerin sergilendiği eski sarayın yenilenmesi için herhangi bir kaynak ayrılmayacağını daha önceden biliyorlardı. Böylece bina kılıfından ayrı, “alanı görsel olarak eritecek” bir sergi kurguladılar. Kırmızı deri ile kaplı bir iskele, cam kasaları birbirine bağlıyor ve sergilenen tek renkli objelerle çarpıcı bir renk kontrastı oluşturuyor. Sergi kasaları her biri ışıltı yayan birer küp; kısmen buzlu cam ve meşum bir vurgu yaratan ışıklandırma sayesinde heykelcikler sanki sihirli bir sisin içinden çıkıyor gibi duruyor. Tasarımcılar, aynı zamanda kasanın içinde veya dışındaki kaynakların camda yansıma yapmasının önüne geçmek istedi. Sergi kasalarının dışındaki tüm ışık kaynakları zekice konumlandırma veya özenli aksesuarlar sayesinde tamamen gizlenmiş halde. Sergi kasalarının içindeki tüm aydınlatma armatürleri ise odaklanmış bir ışık dağıtımına ve kamaşma önleyici bir aparata (snoot) sahip.

Kabinler, aydınlatma cihazlarının ve kabloların saklanabileceği köşe profilleri olmayan tamamen perdahlı başlıklardan oluşuyor. Tasarım konseptinin istediği etkiyi sağlayabilmek için tasarımcılar, tüm aydınlatma unsurlarını yerleştirdikleri ve kablolarla ek yerlerini bir kör kapağın arkasına sakladıkları, üst iç kabin köşesini takip eden küçük bir profil uyguladılar. Yerinde yapılan testler, gümüş eloksallı elemanların siyahtan daha az görünür olduğunu ortaya koyunca, tesisat ve kablolar buna göre ayarlanıp cam gönyelerin içine görünmeyecek şekilde yerleştirildi.

Jüri, ayrıntıya gösterilen bu özenden çok etkilendi. Jüri üyelerinden biri bu yaklaşımın nihayetinde kullanıcı deneyimine hizmet ettiği yorumunda bulundu:
Işığın saçılmasını ve yansımayı engellemek kesinlikle ziyaretçinin ilgisini sergiye odaklıyor ve çevreyi görünmez kılıyor.”

Serginin kırmızı renk tonuyla uyumlu olarak teşhir aydınlatmasının ışık rengi 3000K. Tek sapma kasaların tabanında. Cam levhaların üçte birlik alt kısmı buzlu ve tabana entegre edilmiş köşe ışığına sahip. Yayılım, saydam camdan kolayca geçiyor. Köşe ışığı sayesinde buzlama, sisi çağrıştıran hafif bir parlaklığa bürünüyor. LED kordon, teşhir tabanına saklanmış ve obje ve koridor aydınlatmasından daha soğuk olan 5000K ışık kullanıyor. Tasarım konseptini destekleyen bu durum, heykelciklerin mucizevi bir şekilde yükseldiği soğuk bir pus izlenimi yaratıyor.

“Baş döndürücü,” diyor bir diğer jüri üyesi, “Fil dişi heykelciklerin dokusunu ve formunu açığa çıkaran basit, ancak şık bir çözüm.”

Güvenli erişim sağlamak ve yaşlı ve engelliler için kırmızı kaplı koridorun vurgulanması gerekiyordu. Bu da yönlendirmeyi kolaylaştırıyor, denge duygusu veriyor ve ziyaretçilere sergide rehberlik eden malum kırmızı halıyı oluşturuyor. İskelenin içe bakan kenarlığının içine bir oluk açılmış. Eğimli menfezler bu patikaya dikkatle test edilmiş bir açıda yerleştirilmiş. Burada ayrıca, ışık kaynaklarını boylamsal bakıştan dahi koruyacak balbeteği lens (louver) kullanılıyor. Aynı zamanda yolun ortasında aydınlık bir vurgu yaratıyor ve kılavuz görevi görüyor.

“Işık ve malzeme Alman Ivory Müzesi’nde mükemmel bir uyum içinde kullanılmış,” diyor bir başka jüri üyesi. “İnanılmaz titizlikte detaylar ve koordinasyon, hayret verici şık görsel ile bütünleşiyor.”

Projeye katılanlar:
Aydınlatma Tasarımı: Stephanie Grosse, Brockhoff
Andreas Schulz, IALD
Till Armbrüster
Felix Beier
Licht Kunst Licht AG

Mimari: Peter Sichau
Patrick Tetzlaff
Sarah Pietrucha
Sichau & Walter Architekten BDA, Fulda, Germany

Fotoğraf: © Sichau & Walter Architekten BDA

Ayrıntılı bilgi için; www.iald.org/awards

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir