Close

29/03/2019

Yeni enerji etiketleri alışveriş şeklimizi dönüştürebilir

Coolproducts kampanya yürütücüleri, Avrupa Komisyonu’nun ikonik AB enerji etiketi ile ilgili kabul ettiği yeni kurallardan sonra, AB tüketicilerinin önemli enerji ve parasal tasarruf beklentisi içine girebileceğini söylüyor.

Ev aletlerinde kullanılan AB enerji etiketleri daha güvenilir, görünür ve etkili hale getirilerek tüketicileri gerek cüzdanları gerekse de çevre için en iyi ürünlere yönlendiriyor.

Coolproducts, European Environmental Bureau (Avrupa Çevre Bürosu, EEB) ve ECOS’un liderlik ettiği bir STK koalisyonudur. Avrupalı yurttaşlar ve çevre için daha iyi bir ürün politikası temin etmek için çalışıyor.

Yeni etiket, Mart 2021’de mağazalarda görülmeye başlayacak ve ilk olarak TV’ler ve ekranlar, ticari ve ev tipi buzdolapları ve derin dondurucular, çamaşır makineleri ve çamaşır kurutucuları, bulaşık makineleri ve aydınlatma ürünlerine uygulanacak.

Avrupa Komisyonu, gerek tüketiciler gerekse pazar için önemli fayda sağlayacak bazı gelişmeler ortaya koyuyor:

·    Orijinal A-G ölçeğinin yeniden tanımlanması

Yeni kurallara göre, kafa karıştırıcı A+, A++ ve A+++ ortadan kalkacak ve tüketicilerin gerçekten verimli ürünleri belirlemesi kolaylaşacak.

·    Enerji verimlilik sınıfı, tanıtım materyallerinde gösterilecek

Yeni etiketler, TV reklamları ve çevrimiçi reklamlar gibi tanıtım materyallerinde sergilenecek.

·    Ürün bilgisinin, AB çapında bir veritabanına kaydedilmesi

Bu, piyasa gözetimi yetkililerinin, ilgili ürünün enerji verimlilik gerekliliklerine uygunluğunu ve etiket üzerindeki bilginin doğruluğunu onaylamasını kolaylaştıracak.

ECOS Kıdemli Program Müdürü Chloé Fayole; “Bu, tüketicileri en iyi ürünlere yönlendiren, enerji faturalarını azaltan ve yeniliği körükleyen, Avrupa’nın öncü etiketleme tablosunu güçlendirmek için ileri doğru atılmış önemli bir adım. Ancak, dayanıklılık ve onarılabilirlik bilgisi de eklenmeden etiket tamamlanmamış olarak kalacak.”

EEB Politika Müdürü Stephane Arditi; “Yeni kurallar, tüketicileri güçlendirip yeniliği ödüllendirecek ve pazarın, Avrupa’nın sürdürülebilirlik hedefleri ile uyumlu bir şekilde gelişmesini sağlayacak. Ancak ürünler, özellikle de kolayca kırılabilen ve modası geçen akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, onarılabilirlik ve dayanıklılık seviyelerine göre de derecelendirilmelidir.”

Yeni etiketleme kurallarının kabulü, Ocak 2019’da, AB Enerji Etiketleme Yönetmeliği ve Ekodizayn Direktifi bağlamında AB üyesi ülkeler tarafından onaylanan daha geniş bir ürün önlemleri paketinin bir parçası.

Bugünkü karar, AB kurumlarının enerji etiketlerini yenilemek ve bir ürün veritabanı kurmak için 2017’de çıkardığı daha geniş bir çerçeve anlaşmasını takip ediyor. Şimdilik bu reformlar yalnızca yukarıda belirtilen ürünlere uygulanacak. Gelecek yıllarda daha fazla ürün için benzer bir önlemler paketi tartışılıyor olacak.

Haber kaynağı: http://ecostandard.org/press-release-newly-approved-energy-labels-can-transform-the-way-we-shop/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir