Close

05/12/2012

Yeni bir lamba tipi: FIPEL

Wake Forest Üniversitesi bilim adamları LED’ler gibi verimli fakat neredeyse tam anlamıyla ‘sakıncasızlık’ vaat eden yeni bir lamba türü yarattı.

Bu yeni alan kaynaklı polimer elektro lambalar – kısa FIPEL – nano-mühendislik ürünü plastik katmanların arasından geçen elektrik akımı sayesinde ışık üretiyorlar. Üretim ekibi, lambaların yeni tip kompakt flüoresan lambalar gibi esnek olduklarını ve kolay şekil verilebilir yapıda olduklarını ifade ediyor. Bu yeni nesil lambalar, geleneksel lambalar gibi paramparça olmuyor, ışığı titreşmiyor ve çalışırken uğultu çıkartmıyor.

Bu yeni çözüm LED lambaların mucidi, Dr. David Carrol, icadının LED’lerden üstün bir ürün olduğuna inanıyor: “LED’lerden alabileceğiniz parlaklığın bir limiti var, çok fazla akım geçerse lambalar eriyor.” Sadece FIPEL lamba tarafından oluşturulan bu özgün ışık, LED’lerin ürettiği mavi rengin aksine, doğal güneş ışığına yakın bir renkte. Uzun ömürlülük hakkındaki endişeler ise yine, bir FIPEL prototipini neredeyse on yıldır laboratuvarında kullandığını söyleyen Carrol tarafından gideriliyor. 2013 yılında ticari bir ürüne dönüşmesi beklenen FIPEL için üretim ekibi, bir “kurumsal iş ortağı”nın lambaların yüksek adette üretimi ile ilgilendiğinden bahsediyor.

Kaynak: http://www.theverge.com/2012/12/3/3721292/fipel-light-technology

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir