Close

02/01/2015

Yeni bir kickstarter projesi daha: eCandescent™ Lambalar

PLDKickstarterLambaBu gelecek nesil, enerji etkin, uzun süre dayanıklı tamamen dimlenebilir akkor flamanlı lambalar, yaratıcılarına göre var olan en yüksek kalitedeki ışığı üretiyor.

Enerji faturalarını düşürüyor ve 100 yıldan fazla bir süre kullanım ömrü bulunuyor. Üstelik çevre ya da insan sağlığı için zararlı bir materyal barındırmıyor. Tüm bunların yanında farklı bir aydınlatma kontrolü sağlıyor.

Bu lambaların çalışma yöntemi ise çok basit. Kolayca üstündeki bantı çıkarıyorsunuz. Sonra PowerDisc™’i yerleştiriyorsunuz ve lambayı sokete vidalıyorsunuz. Bu kadar basit.

Bu özel lamba projesi için Kickstarter  üzerinden destek verilmeye başlandı bile. Projenin hayata geçirilmesi için 23 Ocak’a kadar hedeflenen bütçenin toplanması gerekiyor.

Proje hakkında en sık sorulan sorular ve cevapları ise şöyle:

eCandescent™ lambalar çevre dostu mu?
Bu lambalar gerek ticari gerek ev aydınlatmasında para tasarrufu ve enerji tüketimini azaltma anlamında adeta bir devrim niteliği taşıyor. Daha da önemlisi eCandescent™ lambalar 100.000 saatten daha fazla dayandığı için dünyaya gönderilen çöp, atık oranı anlamında da bir düşüş sağlıyor. Bu lambalar herhangi bir toksin ya da civa içermediğinden su ve doğal kaynaklarınızı da korumuş oluyorsunuz.

Evde ya da ofisimde eCandescent™ lambaları kullanabilir miyim?
eCandescent™, şu anda lambanızın olduğu her yerde kullanılabilir. Herhangi bir aydınlatma sistemi ile uyumludur ve tamamen kısılabilir ya da kontrol edilebilir.

Şu anda bu lambaların hangi çeşitleri mevcut?
Var olan çeşitler şu şekilde:

28w A19 Medium, Clear 1230 Lumens, Frosted 1200 Lumens (100W’a eşdeğer)
42w A21 Medium Base, Clear 1980 Lumens, Frosted 1960 Lumens (150W’a eşdeğer, Okuma Işığı)

Bazı kişiler BR veya Par lambaları gibi diğer stilleri de soruyor. Merak etmeyin, bunlar da çok yakında mevcut olacak.

eCandescent™ teknolojisi hakkında biraz daha fazla açıklama yapabilir misiniz?
Bu lambalar, en uzun süre dayanan, enerji tasarrufu yapan ve bu arada da karşılaşabileceğiniz en iyi kalitedeki ışığı sunan, en son akkor flamanlı lamba teknolojisinin bir birleşimi. PowerDisc™, bu yüksek teknoloji lambaya gelen gücü kontrol ediyor. Bu lambalar endüstride önde gelen bir IR teknolojisi kullanıyor ki bu harcanan enerjiyi geri dönüşüme sokuyor ve ışığa çeviriyor. Yani lamba daha az güç kullanıyor, daha serin çalışıyor ve daha fazla ışık yaratıyor. Bu lambalarda 100W 27watt’a tekabül ediyor. eCandescent™, piyasadaki akkor flamanlı lambaların en üst jenerasyonu.

Bu lambalar nasıl çalışıyor?
eCandescent™ lambaların arkasındaki teknoloji AC gücünü DC güce çeviriyor. DC güce çevirmek, oldukça belirgin bir şekilde enerji tasarrufu sağlıyor ve bakım masrafları düşüyor. Tüm bunların yanında lambanın ömrünü 100 kata kadar artırıyor. Şu anda güç tasarrufu yapan cihazın var olan tasarımı naylon termoset plastik bir disk, yarı iletken diyot, köpük bir yıkayıcı ve yapışkan bir yüzeyden oluşuyor. Cihaz, lambanın temeline bağlı. Bu durum; 3M yapışkanla kaplanmış bir yüzeyde lambanın merkez kontağının diyodun en üç kısmıyla da kontak halinde olduğu anlamına geliyor. Soketin içine vidalandığında ise diyodun diğer ucu ışık soketinin merkezi ile temas halinde oluyor.

Bir kere kontak sağlandığında ve güç, lamba telinde geçiş yapan akımın pozitif dalgalarına uygulandığında akımdaki negatif dalgalar bloklanıyor. Diğer bir değişle; 120 voltluk bir alternatif akım (AC) artıyor ya da yaklaşık olarak direkt akımda 85 volta dönüşüyor. (DC) Lamba telleri aslında gördüğümüz ışığı yaratıyor. Bu teller DC atımında, AC gücünün aksine, daha serin ısıda yanıyor. Lamba tellerinin ısısının kaç derece olacağı bir lambanın ömrü ile ilişkili. 100W’lık bir lambanın standart ömrü 1000 saattir (Sürekli yanıyorsa bu 41 güne tekabül eder). Bu lambalarla ise 100.000 saat ömre sahipler. Bu da 24 saat boyunca yakıldığında 11 yıl gibi bir süreye, normal standartlarda kullanıldığında ise 20 yılın üzerinde bir zamana işaret ediyor.

eCandescent™ lambalarının ne kadar süre gideceğini nasıl tahmin edebiliriz?
Örneğin 27W’lık A-19 bir lambanın ömrü, güç tasarrufu yapan bir cihaz kullanılmadığı sürece 1000 saat olarak varsayılır.
General Electric Incandescent Lamps Booklet’ten (ref. GE #TP-1100R2 5/84) bir formül kullanarak da düşük voltaj şartlarında bir lambanın ömrünü hesaplayabiliyoruz.

7/24 yandığı halde bu lambalarla kullanım ömrü en az 10 yıl demek. CFL ve LED’lerde de bunu görmek heyecan verici olabilir!

Daha fazla bilgi için: http://ecandescent.com/
Kickstarter kampanya linki: https://www.kickstarter.com/projects/611933709/ecandescent-the-last-bulb-youll-ever-need

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir