Close

28/01/2015

Çin’de meyve sebze fiyatına satılan LED lambalar

PLDCinLamba1Çin’in düşük LED fiyatları Zhongshan şehrinde artık yepyeni bir tanımlama buluyor. Alighting.cn’in raporuna göre burada LED lambalar pazarda meyve-sebzelerin satılışına benzer bir yöntemle satışa sunuluyor.

Zhongshan’da LED lambalar kilo başına 10 Çin Yuan’ına (1.61 Amerikan doları) satılıyor. Buradaki bir satıcı konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “LED lambalar burada bir Çin Yuan’ından daha az fiyata sahip. Bu da 68 cent’ten daha düşük bir ücret demek. Kilo başına lambaları 10 Yuan’a satıyoruz, gelin bir bakın!”

Peki sanki bir pazar ürünüymüş gibi satılan LED lambalar ne zamandan beri bu şekilde alıcı buluyor? Bu yeni bir pazarlama stratejisi mi yoksa sadece bir şov mu? Endüstrinin içinde olan insanlara göre tüm bunlar, Zhongshan’daki bir LED üreticisinin kendine göre bulduğu bir yöntem. Bu üretici stoktaki tüm ürünlerini ona kaynak sağlayanlara geri ödeme yapabilmek için ucuza satışa çıkarıyor.

PLDCinLamba2Yılın sonuna doğru tedarikçiler ödemelerini alabilmek için üreticileri uyarıyorlar. Bu arada elbette işçiler de maaşlarını bekliyor. Bazı üreticiler düşük ürün satışları ve pazarın talepleriyle baş etmeyi oldukça zorlanıyor ve hatta iflaslarını ilan ediyorlar. İşte tüm bunlara rağmen, söylenenlere göre, Zhongshan’daki LED üreticisi olan bu şirket, ürünlerini ucuz satışa sunan ilk firma.

Everlight China’nın eski Genel Müdürü Zhengzhe Wu : “Bu, gün doğumundan önceki karanlık” diye konuşuyor. Pazarda yaşanan sıkışıklıktan kurtulabilen ve hala ayakta olan üreticiler “üretime” inanan bir kesimi oluşturuyor. Genel olarak ileride beklenen ise; ürünlerin fiyatlarının da düşmesi, daha verimli olmaları ve montajlanmalarının kolay hale gelmesi. Gelecekte internet ağının da bir platform oluşturarak rakipler arasında bir eleme gerçekleştirilmesi bekleniyor. İş birliği ve bütünleşme yeniliğin temel taşlarını yaratıyor. Üreticiler aydınlatma pazarına düşük fiyatlar getirmek durumundalar çünkü böylelikle platform dışından gelen rakipler aşılacak ve pazar adeta temizlenecektir.

Haber Kaynağı: http://www.ledinside.com/news/2014/12/chinese_vendor_sells_leds_at_unbelievable_low_price

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir