Close

23/09/2010

Yale’li mimarlardan “Işıkları Aç” sergisi

Işıkları sakın söndürmeyin!

Yale’in mimari aydınlatma tasarımına dair ilk serisi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği retrospektifle hayat buluyor.“The Structure of Light: Richard Kelly and the Illumination of Modern Architecture” (Işığın Yapısı: Richard Kelly ve Modern Mimari Aydınlatma) sergisi Richard Kelly’inin bu disipline katkılarını 1920’lerde akkor flamanlı lambalarla başlayıp günümüzde LED-baskı bir sektöre dönüşen Mimari Aydınlatma Sektörünü inceleyerek kutluyor.

Retrospektif; lambalar, fotoğraflar, eskizler, gazete kupürleri, resimler ve interaktif bilgisayar ekranları boyunca ışığın aydınlatma tasarımının modernist mimariye paralel gelişen ne denli önemli bir disiplin olduğunu anlatıyor.

Richard Kelly, Amerika’ya ışığın sadece parlaklıkla ilgili bir detay olmadığını aynı zamanda duyguları değiştirebilen ve modern mimarinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan en önemli değer olduğunu öğretti.

Kelly zamanının tek aydınlatma tasarımcısı değil tabii. Bir de pek çok projede çalıştığı Philip Johnson, Mies van der Rohe ve Louis I. Kahn gibi diğer tasarımcılar var. Kendisi pek çok tasarımcıyla pek çok unutulmaz projenin altına imza attı.

Sergi 20. yy sanatı ve aynı zamanda 20. yy aydınlatma tarihi hakkında fikir sahibi olmak için  kaçırılmaması gereken bir sergi

Daha fazla bilgi için: http://www.yaledailynews.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir