Close

10/05/2019

Whitevoid’den SKALAR

SKALAR LIVE – performance by Christopher Bauder and Kangding Ray from WHITEvoid on Vimeo.

SKALAR, ışık ve sesin insan algısı üzerindeki karmaşık etkisini araştıran büyük ölçekli bir sanat enstalasyonu.

Bu görsel-işitsel heykel, ışık sanatçısı Christopher Bauder ve müzisyen Kangding Ray’in iş birliğiyle gerçekleştirilmiş olan bir eser. Sanatçılar bu kapsayıcı görsel-işitsel deneyimi ilk olarak CTM 2018 Festivali sırasında Kraftwerk Berlin’in zifiri karanlık endüstriyel bölgesi içinde sundular. SKALAR gösterisi dört hafta boyunca her gün sergilenirken sanatçılar da ayrıca dört özel gösteri yaptılar.

SKALAR’ın canlı performansı, sergi döngüsünün genişletilmiş ve yoğunlaştırılmış bir versiyonunu oluşturuyor. Konser olarak icra edilip deneyimlenen canlı SKALAR, belli bir süreye ve değişmeli ambiyans ile vuruşların harekete geçirdiği dramaturjik bir gelişime sahip. Vuruşlar ve gerçek zamanlı görseller arasındaki bağlantı, canlı ortamda daha baskın bir rol oynuyor. Her canlı performansın birbirinden ufak farkları var ve hem görseller hem de müzik, Christopher Bauder ve Kangding Ray tarafından yerinde ve gerçek zamanlı olarak kontrol edilip değiştiriliyor ve düzenleniyor.

SKALAR’ın konsepti, Robert Plutchik’in sekiz temel duyguyu dikkate alan psiko-evrimci duygu teorisine dayanıyor: öfke, korku, üzüntü, iğrenme, sürpriz, beklenti, güven ve neşe. Kinetik aynalar, mükemmel bir şekilde senkronize edilmiş hareketli lazerler, değişen renk paleti ve sofistike çok kanallı ses sistemi kombinasyonu, duyusal ve psikolojik reaksiyonları tetikliyor ve sanatı deneyimlemek ve hissetmek isteyenler için gerçekten yenilikçi bir yol sunuyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/light-art/skalar-by-whitevoid/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir