Close

01/12/2017

Waterloo’nun ikonik grafiti tüneli aydınlatıldı

Aydınlatma tasarım ofisi Nulty, kısa süre önce Londra’nın Waterloo kentinde, Leake sokağı tünelinin yenilenmesi kapsamında, 300 m uzunluğunda dramatik sokak sanatı çalışmasının aydınlatılması da dahil olmak üzere projeyi tamamladı.

Ünlü grafiti sanatçısı Banksy tarafından ünlenen Leake Sokağı, ikonik “grafiti tüneli” olarak da bilinirken Lower Marsh’ı South Bank ile birleştiriyor. Burası Londra’nın en popüler şehir sokak sanatları mekanlarından biri.

Sanatçıların yaratıcılığını toplumsal olarak ifade edebildiği İngiltere’deki birkaç yasal duvardan birisi olan atmosferik tünel, bu anlamda grafiti sanatçıları için cennet.

Nulty konsepti, ışığın yenilikçi kullanımıyla tüneli, gündelik hayata taşıyor. Aydınlatma, hem sanatçılar hem de ziyaretçiler için görsel bir şölen olmasının yanı sıra, sanat eserini iyice görünür kılacak bir tuval olarak işlev görüyor.

Aydınlatma tasarımında üç ana unsur dikkate alınmış. Gelecekteki olası etkinlikler için alternatif uygulama esnekliği, kullanılan aydınlatma armatürlerinin sağlamlığı ve tünel duvarlarında benzersiz ve sürekli değişen resmin sergilenmesi.

Alt geçitte asılı kiriş üzerinde monteli spot armatürler ile çok renkli sanat eserleri için galeri kalitesinde bir aydınlatma sağlanıyor.

Kullanılan aydınlatma armatürlerinin aşınma ve yıpranmaya karşı dayanaklı olmasına ayrıca özen gösterildi.

Özel üretim armatürler için daha teatral bir sonuç elde etmek amacıyla kamaşma önleyici başlıklar tasarlandı. Ve ayrıca olası sprey boyanma durumunda kolayca çıkarılıp temizlenebilecek cam mercekler de monte edildi.

Kemerli tavanı aydınlatmak ve alanın mimarisini vurgulamak için beyaz ışık kullanıldı. Kiriş üzerinde doğrusal RGBW (kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz) aydınlatmalar yerleştirildi.

Projektörler, tünel içindeki farklı etkinlikler için çeşitli senaryolar yaratmak üzere uyarlanabilen renk değiştirme özelliklerine sahip.

Vurgu aydınlatması, alanın kavisli mimarisini öne çıkaracak şekilde özenle monte edilen armatürler ile sağlanıyor.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/leake-street-by-nulty-lighting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir