Close

16/06/2021

Eyfel Kulesi ilk kez hidrojen kullanılarak aydınlatıldı

Dünyanın en tanınmış simge yapılarından biri olan Eyfel Kulesi ya da Fransızların deyişiyle La Tour Eiffel, Mayıs ayında ilk kez hidrojenle çalışan spot ışıklarıyla aydınlatıldı.

Energy Observer tarafından düzenlenen “Paris de l’hydrogène” etkinliği sırasında gerçekleştirilen lazer gösterisi, Air Liquide tarafından sağlanan sertifikalı yenilenebilir hidrojen ve Energy Observer Developments (EODev) tarafından geliştirilen sıfır emisyonlu elektro hidrojen jeneratörleri ile desteklendi. Aynı elektro hidrojen jeneratörü, 10 günlük etkinlik sırasında gösteri köyüne de enerji sağladı.

Jean-Benoît Dunckel’in (Air) orijinal bestesi eşliğinde Eyfel Kulesi’nin çarpıcı bir mavi-yeşil tonda parlaması, gösterinin en sembolik anını oluşturdu.

Yenilenebilir hidrojenin toplum üzerindeki önemli rolü ve gelecekte yaratabileceği etkiye kelimenin gerçek anlamıyla spot ışığı tutulmuş oldu.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “Ekonomik iyileşme planı, Fransa’nın kendisini yenilenebilir ve düşük karbonlu hidrojen üretim teknolojisinin ön saflarında konumlandırması için bir fırsat olmalıdır,” dedi.

“Fransa ve Avrupa’da sektörün gelişimini hızlandırmak için Eyfel Kulesi’nin aydınlatılması gibi, Fransa da 2030’a kadar 7 milyar € (8,5 milyar $) bütçeliyor; buna 2021-2022 arasında France Relance ile 2 milyar € (2,4 milyar $) da dahil.”

Energy Observer’ın lideri ve kurucusu Victorien Erussard, “Energy Observer’ın kurucusu olarak tutkudan, stratejiden bahsetmem gerekir. Ama ben inanç, azim, uzmanlık, güven, irade, aciliyet, küresel ısınmaya karşı mücadele etmek için bizi gezegene bağlayan tarihle randevudan bahsetmeyi tercih ediyorum.

“Ortaklarımızla, hidrojenle çalışan köyümüzde 10 gün sürecek bu etkinliği düzenleyerek Fransız endüstrisini, onun canlılığını, olağanüstü yenilik kapasitesini vurgulamak istedik. Her şeyden önce, Eyfel Kulesi’nin aydınlatılmasıyla tarihi bir an sunmak istedik!

“Başkentin kalbinde, Eyfel Kulesi’nin eteğinde olmak, hem yerel hem de ulusal düzeyde son derece aktif olan bazı sektörel politikalara uygun olarak, bu enerji vektörünün potansiyelini ve sektörün sayısız bölümünde sıfır emisyon sağlama yeteneğini sergilemenin güçlü bir sembolü ve mükemmel bir yoludur.”

Haber kaynağı: https://www.h2-view.com/story/eiffel-tower-illuminated-using-hydrogen-for-paris-de-lhydrogene-event/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir