Close

19/03/2013

Uzaydan görüntülenen gizemli halka

Ekran Resmi 2013-03-20 17.01.45 Kanadalı Astronot Chris Hadfield twitter’da şu paylaşımda bulunduğunda tarih 09 Şubat’tı.

“Bu gecenin sonu: Tahran, İran – gece parıldıyor. Parlak mavi yuvarlağın ne olduğunu bilen var mı?”

Her ne kadar ilk gelen cevaplar “CIA yaptı”, “Nükleer tesis” gibi kinayeli olsa da, kısa sürede bahsi geçenin Tahran’da bulunan Velayet Parkı olduğunu öğrendik.

Daha ilginci ise bu parkın uzaydan bile görünmesini sağlayan LED aydınlatma sistemi Türk bir firmaya ait olması idi. Antalya’da bulunan Fiberli Aydınlatmanın tasarım ve uygulamasını yaptığı proje bu tweet sayesinde bir anda tüm Dünya’nın dikkatini çekti. Doğan haber ajansı da konuyu magazinleştirerek haber yapınca bir anda bir çok gazete ve TV kanalı bu konuyu gündeme taşıdı.

Özgürlük Anıtı’nın da bulunduğu Park 6 km’lik bir elips şeklinde. DMX kontrolü ile her gün otomatik olarak farklı senaryoların uygulandığı parkın uzaydan bile görünür olmasını Fiberli Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Şentürk kullanılan ürüne ve lens açısına bağlıyor.

Sosyal medyanın gücünü ispatlayan bu haber sayesinde Türk aydınlatma sektörünün isminin dünya çapında duyulması güzel bir gelişme.

haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir