Close

01/02/2008

Üniversiteliler aydınlanıyor

emre-gunes-pld-turkiyeYeni yılın başlangıcı ile beraber senenin ilk sayısı için çalışırken açıkcası yoğun bir dönem geçirdik. Her güne yeni, yenilikçi neler yapabiliriz, aydınlatma tasarımından bahsedebileceğimiz mekan ve ortamları nasıl yaratabiliriz diye başlamak kolay değil! Şaka bir yana yoğun bir planlama dönemi oldu bu iki ay ve hala devam ediyor. Bu sene gerçekleştirmek istediğimiz birden fazla etkinlik var. Ve etkinliklerin hazırlığı tahmin ettiğinizden çok daha uzun zamanlar alıyor.

Ayrıntıları netleşen ve sizlere bahsedebileceğim ilk etkinliğimiz, “Üniversiteliler Aydınlanıyor” Seminer/sohbet toplantıları dizisi. Geçen sene yine bu zamanlar ilk fikir doğmuştu. Olgunlaşması ve gerçekleşmesi bir senemizi aldı. Ayrıntılarını zaten bu sayımızda yer alan ilanda görebileceğiniz gibi temelde üniversite öğrencileri ile sektör profesyonellerini biraraya getirme projesi. “Ağaç yaşken eğilir” atasözünün izinde olan bizler, genç, idealist, geleceğin mimar, iç mimar, elektrik mühendisi ve aydınlatma tasarımcısı adaylarına aydınlatma tasarımcısı mesleğini tanıtmak istiyoruz. Ben kendi adıma, iki tip fayda bekliyorum bu etkinlikten. Birincisi bu genç arkadaşlarımız sunumlarımızdan etkilenip aydınlatma tasarımcısı olmak isteyebilirler (ki bu çok da güzel olur) ya da en azından bu mesleğin önemini kavrayıp ileride mesleklerini icra etmeye başladıklarında beraber çalışmaları gerektiği gerçeği ile şimdiden karşılaşırlar. Tabii ki her etkinlik gibi neler getireceğini yaşayıp görmek gerekiyor. Ancak destek olan tüm firmalara açıkladığım gibi bu etkinlikle geleceğe yatırım yapıyoruz. Buna inancım sonsuz. Umarım bir şekilde geleneksel hale getirme şansımız da olur. Bu fırsatla bizimle aynı vizyonu paylaşan ve destek olan EAE, iGuzzini, Hafele, Heper&Moonlight, Kreon ve Philips markalarına teşekkürü bir borç biliyorum.

İdealist, genç insanlar demişken sizlere Emrah Baki Ulaş’dan bahsetmek istiyorum. Emrah Avusturalya’da yaşayan, PLDA üyesi başarılı bir aydınlatma tasarımcısı. Dönem dönem PLDA toplantılarında biraraya geldiğimiz Emrah’ın, İngiltere’de bulunan “Society of Light and Lighting”’in uluslararası “Young Lighter of The Year” yarışmasında “Best Presenter – Young Lighter of the year 2008” ödülünü aldığını öğrendim. Şahsım adına gururlandığım bu haberi sizlerle de paylaşmaktan onur duyuyorum.

Aydınlatma tasarımı bir algı problemi. Bir mekanı gece kullanıcı nasıl algılayacak? Ne hissedecek? Tüm aydınlatma tasarımı kavramı bu soru üzerine odaklanıyor. İnsan algısının ise ne kadar farklı etmenlere bağlı olduğunu biliyoruz. Sadece fiziksel olarak yaş, cinsiyet, sağlık gibi etkiler dışında geçmiş deneyimlerin de çok önemli bir rolü var. Geçmiş deneyimlerin içine ise ortak hafıza, kültür gibi kavramlar giriyor. Bu durumda tahmin edersiniz ki bir rengin, örneğin yeşilin bize veya bir amerikalıya hatırlattığı şeyler, harekete geçirdiği duygular aynı değil. Bu nedenle de bizim dilimizden anlayan, bu topraklarda büyümüş aydınlatma tasarımcılarını yetiştirmemiz gerekiyor. Umarım düzenlediğimiz seminerler dizisi yetiştirmek için olmasa da yüreklendirmek noktasında bir adımı oluşturur.

Öğrencilere yönelik bir diğer etkinlik ise Philips ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Gençlerin Işığı İstanbul’u Aydınlatıyor” tasarım yarışması. İletişim sponsoru olarak destek verdiğimiz bu yarışmanın, sektörün eksiklerinden birini kapatması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Gelişmeleri ve sonuçları bu satırlardan ve dergimizden takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir