Close

09/08/2012

UNECO, IDA – International Dark Sky Association üyesi oldu

Amerika’da kurulmuş olan uluslararası bir dernek olan IDA’nın (International Dark Sky Association) Türkiye’den yeni üyesi UNECO oldu.

 

Dünya, mücadele ettiği bir çok kirlilik ile birlikte ışık kirliliği ile de savaşıyor. Bu evrensel mücadele ise uluslararası bir oluşum olan IDA ile sürdürülüyor. Kuruluşun amacı, Dünya için karanlığın da bir denge unsuru olduğu ve bunun bilinçsiz ışık kullanımı ile bozulmaması gerektiği gerçeğini insanlara kanıksatmak. Basit anlamda, gökyüzündeki yıldızların her geçen gün daha az görülebilmesi ve güzelliğini kaybetmesinin de bu ışık kirliliği ve yoğunluğunun bir sonucu olduğu.

UNECO’nun bu girişimi hakkında ÜNA Enerji Başkan Yardımcısı Erdem ÜNAL: “Çoğu zaman yıldızlarla kaplı gökyüzünü izlemek insana ayrı bir zevk verir fakat ışığın yoğunluğu ve yanlış kullanımı ile bu güzellik artık bir çok yaşam merkezinde fark bile edilemez durumda. Bu bilincin yayılması için biz de aydınlatmacıların önemli tedarikçilerinden olan UNECO olarak kayıtsız kalmadık ve diğer üyeler gibi aynı platformda mücadele etmek istedik. Amacımız doğru aydınlatma ile karanlığın da kendine has güzelliğinin bozulmaması…” şeklinde konuştu.

Son yıllarda kullanımında artış gözlenen LED konusunda aydınlatma firmalarına LED modül tasarlayıp, üreten UNECO; aydınlatma sistemlerinin LED ile donatılması için çalışmalarını sürdürüyor ve ışık kirliliği ile savaşını bu şekilde yürütüyor.

Detaylı bilgi ve iletişim için www.uneco.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir