Close

15/04/2014

Trofe’nin çok amaçlı çevreci “Mantar Abajuru”

PLDMantarLamba1Danielle Trofe çevreci mobilyalar konusunda uzmanlaşmış bir tasarımcı. Trofe, yeşil ürünler şirketi Ecovative’in yardımıyla Mush-lume (Mantar ışık) adını verdiği sıvılaştırılmış mantarlardan oluşan bir abajur yarattı. Bu ürünün en iyi tarafı eğer ev eşyalarınızın bir değişime ihtiyacı olduğunu düşünürseniz kolaylıkla lambayı kırabilir ve parçalarını bahçenize serpebilirsiniz.

Bu abajur önce tohum kabukları, mısır sapları gibi tarımsal bir atık eşya olarak kullanılmaya başlamıştı. Daha sonra bağlayıcı madde olarak hareket edebilen, doğal bir küf olan sıvılaştırılmış miselyum ile birleştirildi. Bir kalıbın içine yerleştirildi ve karışım geleneksel lamba şeklini aldı. Fırınlama sayesinde de küfün tekrar üremesi engelledi. Böylece evinizin duvarlarına yayılma riski de ortadan kalkmış oldu.

PLDMantarLamba2Trofe: “Yeni ve geleneksel olmayan lambaların arasında bir geçit inşa eden eğlenceli ve neşe dolu bir tasarım. Bir tasarımcı olarak benim amacım yeni teknolojileri kullanıcı dostu, erişilebilir tasarımlar halinde donatmak” diye konuşuyor.

Mantar miselyum, birçok parçalı ev eşyası olarak tasarlanmış madde niteliğiyle oldukça popülerlik kazandı. Bu arada iki üniversite öğrencisi miselyum sandalyeleri yaratmak için 3D baskı formunun “sıfır enerjisini” kullanırken bu yılın başında Jonas Edvard benzer bir lamba yarattı. Dünya çapındaki kaynaklar küçüldükçe doğayla uyumlu tasarımlar çevreci amaca hizmet eden günlük ögelerle ilgili bir ilham sağlayabilir.

Haber Kaynağı:
http://www.psfk.com/2014/04/mushroom-lamp.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir