Close

16/07/2014

Daniel Trofe’nin Kum Saati Lambaları

PLDKumSaati2DanielleTrofe’nin LED kum saati lambaları, gücünü düşen kumlardan alıyor… Brooklyn asıllı tasarımcı Danielle Trofe, 2012 NY Tasarım Haftası boyunca Live Screen hydroponic garden çalışmasıyla yaptığı çıkıştan sonra bu sene, gücünü düşen kumlardan sağlayan, kapalı ızgara yeni LED aydınlatma armatürleri serisi ile geri dönüyor.
Kum saatinin şekli temel alınarak tasarlanmış bu yeni lambaların çalışmaya devam etmeleri için çevirilmeleri gerekiyor. Ayrıca kumlar bittiğinde duracak olan bu enerji kaynağının devam etmesi için kullanıcının farkındalığı da önemli.

PLDKumSaati1The Hourglass Floor Table Lamp, (Kum Saati Yer Lambası) düşen kumdaki kinetik enerjiyi kullanarak çalışıyor. Dört adım uzunluğundaki yalın lamba, durdurulabiliyor ve bir dayanak noktasında kendi ekseni etrafında dönebiliyor. Böylece kum bittiğinde kolayca çalıştırılabiliyor. Lambanın masa versiyonu benzer bir prensip izliyor ve tekrar çalışması, optimal ışık yönlenmesi için hafif tasarım ayarlamaları bulunuyor.

Haber: Lidija Grozdanic

Haber kaynağı: http://inhabitat.com/nyc/danielle-trofes-led-hourglass-lamps-use-the-kinetic-power-of-sand-to-produce-light/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir