Close

05/05/2015

Tesla Enerji Resmi Basın Açıklaması

Tesla1Mevcut durumda dünyada yılda 20 trilyon kWh enerji tüketiliyor. Bir çekirdek ailenin evinin enerji ihtiyaçlarını 1.8 milyar yıl karşılayacak kadar, ya da bir nükleer santrale 2300 yıl yetecek kadar. (veya bir Falcon 9 roketini on yedi milyon kere fırlatacak düzeyde)

A.B.D.’de tüketilen bütün fosil yakıtların içinde 1/3’ü ulaşım için, 1/3’ü de elektrik üretimi için tüketiliyor. Sadece A.B.D. enerji sektörü yılda 2000 milyon tondan fazla CO2 açığa çıkartıyor ki bu da 850 milyar litre benzin yakmak gibi bir şey. EPA‘e göre çevreye verilen hasarı geri almak için 650 milyon hektar orman alanı gerekli.

Peki ya elektrik şebekesini fosil yakıtlardan uzaklaştırıp yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru götürebilseydik?
Enerji tüketimimiz için yenilenebilir kaynaklara güvenebilir hale geldiğimiz anda, en kirli enerji üretim kaynaklarının %50’si erken emekliye ayrılabilir. Daha temiz, küçük ve dirençli bir elektrik şebekemiz olur.

Bugün Tesla “Tesla Enerji”yi tanıtıyor; temiz enerjili bir ekosistemi destekleyen ve dünyayı fosil yakıtlardan kurtarmayı hedefleyen, evler ve iş yerleri için bir grup pil.

Tesla sadece bir otomobil şirketi değil, bir enerji inovasyon şirketi. Tesla Enerji sıfır emisyonlu güç üretimi misyonumuz için çok kritik bir adım.

Tesla Enerji ile Tesla fosil yakıtlardan uzaklaşıp Tesla piller ile birlikte güç talebini dengelemek, yedek güç sağlamak ve şebeke dayanıklılığını artırmak için evler, iş yerleri için sürdürülebilir ve yenilenebilir bir gelecek eforlarını güçlendiriyor.

Tesla şimdiden şebekede elektrik depolama, şebeke dayanıklılığını artırma ve şebekenin bütünü ile temizliği için dünya çapında enerji ve yenilenebilir enerji ortakları ile çalışıyor.

tesla2PowerWall
Tesla PowerWall yerleşim yerlerinde yük kaydırma, yedek güç ve güneş enerjisinin tüketimi amaçları ile dizayn edilmiş şarj edilebilir lithium-ion pildir. PowerWall Tesla’nın lithium-ion pil paketi, sıvı termal kontrol sistemi ve güneş paneli çeviricisinden gelen komutları algılayan bir yazılımdan oluşur. Ürün duvara asılır, fazla gücü depolama ve müşterilere kendi rezervlerinden elektrik çekme esnekliğini vermek için şebeke ile entegre çalışır.
Pil müşteriye birkaç farklı şekilde fayda sağlayabilir. Bunlar:

 • Yük Kaydırma – Pil düşük tarifeli elektriğe talebin en az olduğu saatlerde şarj olup daha pahalı tarifeli saatlerde bu enerjiyi kullanarak sahibine finansal kazanç sağlayabilir.
 • Güneş enerjisinin tüketimini artırmak – Pil üretildiği anda kullanılmayan ihtiyaç fazlası güneş enerjisini depolayabilir ve daha sonra, güneş yokken bu enerjiyi kullanabilir.
 • Yedek güç – Elektrik kesilmesi durumunda garanti verir.

PowerWall bir hanenin güneş enerjisi tüketimi kapasitesini artırabilir, aynı zamanda da şebekede oluşabilecek arızalarda yedek fonksiyonu görebilir.

PowerWall’un 10kWh’lık yedek uygulamalar için optimize edilmiş bir versiyonu ve 7kWh’lık günlük kullanım için optimize edilmiş bir versiyonu vardır. İkisi de şebekeye veya güneş panellerine bağlanabilir ve ikisi de yedek güç sağlayabilir. 10kWh’lık PowerWall şebeke çöktüğünde veya bir arıza olduğunda yedek gücü sağlamak için optimize edilmiştir ve evinize elektriği en çok ihtiyacınız olduğu zaman sağlayabilir. Güneş enerjisi ile bağlandığı zaman 7kWh’lık PowerWall günlük devir daimde çalıştırılıp güneşin olmadığı zamanlarda güneş enerjisinin çevresel ve ekonomik getirilerini geliştirebilir.

Tesla’nın montajcılara satış fiyatı 10kWh için 3500$ ve 7kWh için 3000$ idir. (Fiyata redresör ve montaj dahil değildir) Teslimler yaz sonuna doğru başlıyor.

PowerWall teknik özellikler:
Montaj: İçeride/Dışarıda duvara monte
Redresör: Sürekli artmakta olan redresör listesi ile uyumlu
Enerji: 7kWh veya 10kWh
Sürekli Güç: 2kW
Zirve Güç: 3.3kW
Git-Gel Verimlilik: >92%
Çalışabilir Sıcaklık Menzili: -20C -43C arası
Garanti: 10 yıl
Boyutlar: Y: 130cm E: 86cm D: 18cm

İş Yerleri İçin Tesla Enerji
Tesla elektrikli araçların mimarisi ve parçaları üzerine kurulmuş olan Tesla enerji depolama sistemleri; pilleri, güç elektronikleri, termal yönetimi ve kontrolleri entegre edip geniş uygulama şekli yelpazesi ve kolay montaj özellikleri sağlıyor.

Tesla’nın enerji depolaması şirketlerin tesislerindeki güneş panellerini tam potansiyeline kadar kullanmasına olanak sağlıyor, ihtiyaçtan fazla üretimi saklayıp sürekli güneş enerjisi kullanmaya olanak sağlıyor. Kurumsal Tesla Enerji tesisin en yüksek elektrik kullanım zamanlarını öğrenip o zamanlarda depolanmış enerjiyi kullanıyor, böylelikle elektrik faturalarında bir azalma sağlayabiliyor.

Kurumsal Müşteriler için enerji depolama aşağıdakiler için tasarlanmıştır:

 • Tesisteki temiz elektrik tüketimini maksimize etmek,
 • Zirve talep olan zamanlarda ekstra ücretten kaçınmak,
 • Elektriği en ucuz halinde almak,
 • Şebekeye katkı sağlandığı için elektrik şirketleri ya da aracılar tarafından ödeme yapılmak,
 • Elektrik kesintisi durumunda kritik işyeri operasyonları için yedek güç depolamak.

Öne Çıkan Tesla Enerji Şirketleri:

Amazon
2006’da kurulmuş olan Amazon Web Hizmetleri (AWS) A.B.D, Avustralya, Brezilya, Çin, Almanya, İrlanda, Japonya ve Singapur’da bulunan veri merkezi noktalarında bulut bazlı hesaplama, depolama, veritabanı, analiz, uygulama ve dağıtım gibi teknolojik hizmetler sağlamaktadır. Dünya çapında 190 ülkede hızlı büyüyen yeni şirketler, kurumsal büyük şirketler ve hükümet ajansları dahil 1 milyondan fazla müşteri hızlı yenilik yapmak, IT masraflarını düşürmek ve aktivitelerini küresel olarak büyütmek için AWS servislerine bağlıdır. Bu müşterilere hizmet vermek için AWS en çevreci şekilde çalışmaya hazırdır. Uygulamaları Bulut’ta çalıştırmanın çevresel katkıları haricinde AWS’nin uzun vadede tüm dünyadaki operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kaynakları tüketim hedefi bulunmaktadır. Bugün üç adet AWS bölgesi; ABD Batı (Oregon), EU (Frankfurt) ve AWS GovCloud (ABD) %100 karbon salınımsızdır.

“Son 1 senedir şebekelerde yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmadaki teknik bariyerleri azaltma amacıyla veri merkezlerinde inovatif yüksek enerjili pil kullanımı uygulamalarına öncü olmak için Tesla ile yakından çalışıyoruz.” diyor James Hamilton, AWS Seçkin Mühendisi. “Piller veri merkezi dayanıklılığı ve yenilenebilir enerjinin verimli kullanımı için önemli. Rüzgar gibi dağınık üretim kaynaklarını ile bir veri merkezinin sürekli güç ihtiyacı arasındaki köprüyü kuruyorlar. ABD Batı (Kuzey California) Bölgemizde 4.8 megawatt saat kapasiteli Tesla’nın enerji depolama pillerini öncü olarak kullanmak için çok heyecanlıyız. Küresel ağımızda yenilenebilir enerji kullanma stratejimiz doğrultusunda bir adım.”

Target
“Target’ın yaşadığımız toplumlara yaptığı katkıların bir parçası olarak Tesla ile seçilmiş Target mağazalarında test olarak enerji stratejimizin bir parçası olarak Tesla Enerji ürünleri barındıracak olmaktan heyecan duyuyoruz.” diyor David Hughes, Target Enerji Yönetimi Üst Düzey Grup Yöneticisi. “Tesla’nın ileri teknolojisi bu mağazalara güç vermekte, en önemlisi elektrik şebekesinden zirve zamanlarda yoğunluğu azaltma ve Target’ın dizayn yatırımı ile enerji kullanımı açısından verimli ve sürdürülebilir bina yönetiminde eşsiz faydalar sağlıyor.”

Kamu Hizmetleri için Tesla Enerji
Kamu hizmetleri boyutundaki sistemler için 100kWh’lık pil blokları 500kWh ile 10mWh üstü kapasiteler elde etmek için
gruplanıyor. Bu sistemler şebeke ile beraber bağlı bi-direksiyonel redresör kullanarak 2 ila 4 saat sürekli güç temini sağlayabiliyor.
Sistemler şebeke servisi ile yenilenebilir zirve zamanları rahatlatma, yük kaydırma ve kurumsal müşteriler için talep cevabı gibi uygulamaları desteklerken aynı zamanda kamu hizmeti seviyesinde birçok servis sağlayabiliyor.

Kamu Hizmetleri’nde Tesla Enerji şunlar için tasarlanmıştır:

 • Yenilenebilir kaynakların dağınık üretimini telafi ederek bu kaynakların kullanımını sıkılaştırmak, fazla üretimi depolayıp ihtiyaç halinde dağıtmak.
 • Kaynak kapasitesini artırmak. Kamu hizmetleri için Tesla Enerji talep üstüne enerji dağıtımı yaparken toplam üretim kapasitesine katkı sağlarken şebekeye dayanıklılık sağlar.
 • Aşırı yüklerden oluşabilecek dalgalanmaları engelleyerek gücün kalitesini artırmak.
 • Zaman harcayan ve masraflı altyapı çalışmalarının sıklığını azaltmak.
 • Saniye veya milisaniyelerde güç vererek zirve zamanlardaki talebi dengelemek.

Haber kaynağı: http://teslaturk.com/tesla-enerji-resmi-basin-aciklamasi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir