Close

09/07/2019

SoftLab, New York şehir rıhtımında ‘Dairesel Takımyıldızı’ yaratıyor

Stüdyonun son enstalasyonunda, Manhattan’ın East River rıhtım bölgesinde 100 parlayan direk bulunuyor.

Yapılan basın açıklamasına göre, New York merkezli SoftLab, en son projesinde Manhattan’ın Seaport bölgesinde, buradaki insanların etkileşimine dayalı, ses ve ışık yayan bir “dairesel takımyıldızı” yarattı.

“Nautilus” olarak adlandırılan enstalasyonda, ziyaretçilerin dokunuşuna bağlı olarak farklı renkler ve sesler çıkaran, sensörle çalışan 100 parlayan direk bulunuyor. Örneğin, ziyaretçilerden biri yaklaştığında direklerin tepesinde bulunan renkli panellerin bazıları ışık ve ses dalgaları yaratarak şeffaflaşıyor.

SoftLab kurucusu Michael Szivos, aynı basın açıklamasında, “Bu kolektif davranış, duruma özgü olsa da, güzel bir koreografi ortaya çıkabiliyor,” diyor.

Seaport bölgesinin tarihini yansıtmayı uman Szivos’un direkleri seçmesinin nedeni, East River’dan geçen teknelerin çoğunda bulunan direklere benzemeleri ve ayrıca direklerden yayılan parlak ışık, kıyı boyunca yüzlerce minyatür deniz feneri olduğu hissini veriyor.

“Nautilus” 10 Eylül’e kadar görülebilecek.

Haber kaynağı: https://www.architectmagazine.com/technology/softlab-creates-a-circular-constellation-on-the-nyc-waterfront_o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir