Close

04/04/2018

Smithsonian Afrikan Amerikan Tarihi ve Kültürü Milli Müzesi’ne Leed Altın Sertifikasyon

 

 

 

 

 

 

 

 

WE-EF Lighting’in yüksek performanslı RFL540 LED sokak ve alan aydınlatma armatürleri, şimdi Smithsonian Müzesi’nin gece deneyimine önemli bir katkıda bulunuyor.

Onlarca yıllık çabanın ardından Afrika kökenli Amerikalıların yaşamı, tarihi ve kültürünün belgelenmesine adanmış olan Afrikan Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi 24 Eylül 2016’da kapılarını açmıştı. Freelon Adjaye Bond ve SmithGroupJJR tarafından tasarlanan müze 36.000’den fazla esere ev sahipliği yapan beş katlı 400.000 m2lik muhteşem bir bina. 13 Ekim 2017’de ABD Posta Servisi, binanın anısına bir “sonsuzluk” posta pulu yayınladı.

Müze, inanç ve umudun ifadesi bir aydınlatma biçimiyle çarpıcı bir görünüm elde etti. Bu aydınlatma yöntemi Beyaz Saray ve Washington Anıtı gibi yapılarda da kullanılıyor.

SmithGroupJJR’ye göre, manzara müze deneyiminin ayrılmaz bir parçası. Peyzaj tasarımının en önemli özelliklerinden biri, binayı çevreleyen çim kaplı alanlar boyunca eğrisel bir güzergah izleyerek kesişen taş yol. Bu yol, ziyaretçilerin, sunulan perspektiflerin tam etkisini deneyimlemelerini sağlamada çok önemli bir rol oynar.

Bu yolun aydınlatma tasarımı, bazı önemli  noktaları dikkate alıyor. İlk olarak, ışığı hassas bir şekilde kontrol etmek gerekliydi. Yayaların güvenliği için yeterli ışık olsa da, çeşitli görüntüleme yönlerinde parlamaya neden olan ışık hem tehlikeliydi hem de mimarinin güzelliğini bozabilirdi. Estetik bir bakış açısıyla hem armatürün hem de kolonun tasarımı mimariyle uyum içinde olmalı. Son olarak, LEED Altın Sertifikasyon hedefine ulaşmak için aydınlatma, modern enerji verimliliği hedeflerini karşılamak için gerekliydi. Müzede bu sağlanmış oldu. Estetik güzellik enerji verimliliği ile birleşti.

Aydınlatma tasarım ofisi Fisher Marantz Stone tarafından seçilen armatür ile, 70° en düşük (aşağıya doğru dikey) tepe yoğunluğunun nominal açısına karşılık gelirken, 80° üstündeki kritik alanda “kandela” yoğunluğunun sıkı kontrolü gerçekleşti ve bu da parlamanın kontrol edilebilmesine olanak tanıdı. Ayrıca gökyüzünün karanlığı ve müzenin aydınlatması mükemmel bir uyum yaratmış oldu.  Ek bir nokta, ışık kaynağının renk kalitesiydi.  mimarinin bronz ışıltısını ve taş döşemedeki sıcak tonları tamamlayıcı olarak 3000K renk sıcaklığında tercih edildi.

Müze, ziyaretçilerine harika bir deneyim yaşatmayı hedeflerken aldığı sertifikasyonun hakkını veriyor ve Amerikan posta pullarında sonsuza dek yaşayacak olmanın gururunu taşıyor.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/lighting-the-way-to-the-smithsonians-national-museum-of-african-american-history-and-culture/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir