Close

16/07/2010

Sanat ışıkla buluştu

Li Hui solo sergisi

Çin’in sanat dünyası hareket halinde. Çinli sanatçılardan oluşan yeni bir nesil yeni olanla geleneksel olanı harmanlayarak ilerlemeye devam ediyor.

Batı sanatından etkilendikleri teknik ve teknolojik üretim yöntemlerini çalışmalarında kullanıyorlar. Bu yeni kuşağın yeni ve başarılı sanatçılarından biri ise Li Hui (1977). 17 Temmuz’dan bu yana bu genç sanatçının yapay ışıkla ürettiği sanat çalışması müzede sergilenmekte.

Li Hui the Central Academy for Visual Arts’ta eğitim aldığı Beijing’de yaşıyor ve çalışıyor. Tıpkı Barnett Newman’ın “Who’s afraid of Red, Yellow and Blue?” çalışmasında olduğu gibi Li Hui geleneksel formun dilini kırıyor.

Lakin bunu Newman’ın yaptığı gibi yapmayı tercih etmiyor, bunu sanatın daha soyut(abstract) bir formuyla yapıyor. Diğer şeylere bağlı olarak zaten var olan objeler, ready made çalışmaların içine yeni bir içerik oturtuyor. Çalışmanın gösterişli bir karakteri var ve bu daha çok renkli lazerlerle saptanmış olan kısımlar için geçerli.  İşin felsefi ve dini arka planı ise Çin geleneklerinden besleniyor.

Çinli sanatçının işini sanatta yapay ışığın kullanımını göstermek adına sergileyen müze pek çok genç aydınlatma sanatçının işlerini de uluslararası bir platforma taşımak adına desteklemeye devam ediyor.

Müze hakkında:

Merkezi Hollanda’nın endüstriyel çevresinde olan müze Philips’in orijinal elektrik ampulü üretim fabrikasının yeniden düzenlenmesiyle hayata geçti. Şirketin kurucusu Gerard Philips binayı 1891’de karbon filament lambalar üretmek için satın aldı. Eski fabrika hala Philips’in mülkü olmakla beraber 2001’den bu yana hem aydınlatma bölümüne ev sahipliği yapıyor hem de aydınlatma merkezi olarak biliniyor.

Müzenin özelliği aydınlatmaya dair ilk ve tek müze oluşu. Müzeyi ziyaret ettiğinizde çeşitli aydınlatma trendlerini ve aydınlatma malzemeleriyle üretilen sanat çalışmasını görebilirsiniz.

Merkez yapay ışık sanatı, trendler ve aydınlatma ile ilgili dokümanlara ulaşabileceğiniz büyük bir kütüphaneye ve geniş bir arşive sahip. Belgelere merkezin ve kütüphanenin açık olduğu saatlerde ulaşılabilir.

Home

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir