Close

21/10/2019

Sam Jacob’tan “Sea Things”

Sam Jacob, küresel plastik sistemini yeniden düşünmenin gerekliliğini vurgulamak için -tüm yaşam yolculuğunu değerlendirmek ve her üründe gelecekteki kullanımını tasarlamak için- V&A’nın ana girişinde yeni bir enstalasyon tasarlıyor.

Londra Tasarım Festivali için hazırlanan enstalasyon, Sam Jacob Studio’nun Cromwell Yolu girişini dönüştürmek üzere seçildiğinin açıklanmasını takiben başladı.

“Sea Things” (Deniz Şeyleri) başlıklı konsept, ziyaretçilerin üzerinde asılı duran, iki yönlü aynalı küp şeklinde büyük ölçekli bir formda olacak. Rory Cahill’in yanı sıra yaratılan hareketli bir grafik, hem okyanus kadar engin ve hem de karşı karşıya kaldığımız zorluklar kadar büyük görünen bir sonsuzluğu yansıtıyor. Proje, güçlü bir heyecan duygusu uyandırma hedefiyle ziyaretçileri, dünyayı daha sürdürülebilir bir yer haline getirmek için teknoloji ve tasarımın yanı sıra kendi rollerini daha iyi anlamış bir şekilde sorumluluk duygusu hissiyle dolduruyor.

Küresel tek kullanımlık plastik krizinin hem dijital hem de fiziksel bir tezahürü olan enstalasyon, ziyaretçileri alana girer girmez derhal etkisi altına almayı amaçlıyor.

Buna ek olarak, Jacob, V&A’nın Seramik Galerilerinden ilham alarak V&A Koleksiyonundan bir dizi su taşıtını yeniden üretecek. Geri dönüşümden deneysel post plastik materyallere kadar girişim, değer meselelerini -küresel kültür ve tarihte su taşıtlarının tasarımıyla birlikte plastiğin değeri- vurgularken geleceğe yönelik potansiyelleri ve fırsatları da ortaya koyacak.

Sam Jacob, “Böyle acil bir mesele üzerine çalışabilmek ve hem V&A’nın bilgisi hem de SAP’nin küresel zekasından faydalanabilmek müthiş. Yakın gelecek üzerine ama kökleri tasarım tarihi ve kültüründe olan bir araştırmanın ortasında çalışmak bir tasarımcı için ilham verici, ” diyor.

Proje, SAP’nin “Plastic Cloud” (Plastik Bulut) projesiyle aynı eksende yer alıyor. Bu proje teknolojinin gücünden yararlanarak okyanuslarda durumu tersine çevirmeye çalışıyor. Yazılım devi, küresel plastik sistem ekonomisini iyileştirecek ve plastiklerin kullanım sonrası değerini artıracak dijital altyapıyı oluşturmak için küresel ortaklarla birlikte çalışıyor.

Destekleyen: SAP

Fotoğraflar: Ed Reeve

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/sea-things-by-sam-jacob/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir