Close

01/08/2008

PLD Türkiye ve İstanbul Design Week

emre-gunes-pld-turkiyeBu yıl sonuna kadar yoğun bir tempo bizleri bekliyor. Öncelikle 9-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Interlight İstanbul fuarı var. Mimari aydınlatma sektörü olarak bir araya gelme şansı yakalayacağımız ve daha önemlisi potansiyel müşterilerimiz ve hedef kitlemiz ile buluşacağımız bu fuarı dergi olarak önemsiyoruz. Fuara yetişmesi için özel çaba gösterdiğimiz, elinizde tuttuğunuz sayı da bunun bir göstergesi. Bence fuarlar; medya, kamu temsili, eğitim gibi bir sektörün gücünü gösteren, büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacak elementlerden biri. Artık son kez de olsa, Frankfurt Light&Building ile paralel (aynı sene) gerçekleşme problemine rağmen fuarın hepimiz için verimli geçeceğini umuyorum.

Fuar sonrası ise 16-20 Ekim tarihleri arasında İstanbul Design Week gerçekleşiyor.
Eski Galata Köprüsü’nde bu sene dördüncüsü düzenlenecek Design Week, geçen sene dünyanın dört bir yanından gelen 50.000’e yakın ziyaretçisi ile Avrasya bölgesinin önemli tasarım etkinliklerinden biri olmayı başardı. Çok ünlü mimarlardan, hafta sonu ailesi ile gezmeye çıkan memura kadar uzanan enteresan bir kitleye sahip; ki bence gücü de buradan geliyor. Özellikle ürün tasarımcıları tarafından sahiplenilen etkinlik ulaştığı bu zengin kitle ile tasarım kavramının halka yakınlaştırılması için de kuvvetli bir araç.

Dördüncü senesi olmasına rağmen etkinlikte aydınlatma tasarımı, bireysel veya kurumsal olarak katılan birkaç girişim hariç, kuvvetli bir şekilde temsil edilmedi. Biz de dergi olarak bu sene bunu değiştirmek için yola çıktık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğünün desteği ile gerçekleştirdiğimiz iki projemiz var.

Bunlardan ilki, bu sayıda ilanını da görebileceğiniz, “Merdivenlerde aydınlatma tasarımcısı imzası” enstalasyonu. Montajına ekim başı başlanacak projenin keyifli sonuçları olacağını tahmin etmek zor değil. Her ziyaretçinin geçmek zorunda olduğu merdivenlerdeki ışıkla atılan imzalar sayesinde aydınlatma tasarımı ilgi çekecek ve tartışılacak.

İkinci projemiz ise Design Week’e paralel olarak gerçekleşecek bir seminer… 16-17 Ekim’de Eski Şapka Fabrikası’nda yapılacak seminerler dizisinde PLD Türkiye olarak önemli konuşmacılarımız ile yer alacağız. Ayrıntıları şimdilik açıklayamasam da aydınlatma tasarımının önemine dair mesajımız açık bir şekilde seminer katılımcılarına ulaşacak.

Şu an neden bu kadar heyecanlı bir şekilde bunları anlattığımı düşünenler için bir paragraf açmak isterim. Boğaziçi Köprüsü ile ilgili tartışmalarda da söylemiştim, bence önemli olan, aydınlatma tasarımından bahsedilmesini sağlamak. Ne kadar kişi “aydınlatma tasarlanır” mesajına ulaşırsa, o kadar kişi, bizleri, sizleri, yani ışığa gönül vermiş kişileri önemseyecek ve hak ettikleri değeri verecektir. Tüm bu etkinliklerin ve çabalarımızın temel çıkış noktası da budur.

Heyecanımızı paylaşmak için sizleri de Haliç’e bekliyoruz.

Bu yazı yazıldıktan bir gün sonra İstanbul Design Week’in bu sene için iptal edildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Yazıyı yeniden yazmaya gönlüm el vermedi. Üzgünüm. Destekleyen ve bizimle beraber emek harcayan herkese teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir