Close

04/05/2018

Park aydınlatması vandalları etkisiz kılmak için gürültüye tepki veriyor

Avusturya’da halka açık bir parktaki aydınlatma, sese tepki veren akustik sensörlerle donatıldı.

Graz şehri, People’s Garden’daki inovatif uygulama, geceleri anti sosyal davranışlara tepki vermek ve emniyet, güven hissini artırmak için tasarlandı.

Hareket detektörü ve ses sensörlerinin birleşimiyle donatılmış 6 armatür, standart olarak %20 kısılıyor. Fakat hareket sensörlü dört mekanizmadan biri herhangi bir hareket sezdiği anda çıkış derhal %50 artıyor. Eğer iki akustik sensörden biri herhangi bir ses algılarsa, mekanizma bölgeyi %100 aydınlatıyor.

Bu aydınlatma düzeyi, kişi geçerken arkasında kalan armatürün belli bir süre sonra parlaklığı yavaşça azalırken önündekinin aydınlanmasıyla, güneş battığı andan itibaren insanlara gezintilerinde eşlik ediyor.

Bu sebeple alandaki her hareket anında fark edilebiliyor ve insanların kendini güvende hissetmesine yardımcı oluyor.

Armatürler; sensörler ses ya da hareket tespit ettiğinde bir radyo modülü aracılığıyla mekanizmayı aktive eden web tabanlı, akıllı bir kontrol sistemi tarafından kontrol ediliyor.

Aynı zamanda ek yazılım, yeni aydınlatma çözümünün sağladığı enerji tasarrufunu gözler önüne seriyor. Pilot proje şu anda önceki armatüre kıyasla %60 enerji tasarrufu sağlıyor. Civardaki bir gateway (ağ geçidi) armatürler ve ağ sunucusu arasında iletişimi sağlıyor.

Graz yetkililerinin aydınlatmayı merkezi ve uzaktan özel yazılımla kontrol edebilme seçeneği olduğundan, gelecekte daha da akıllı olabilecek. Örneğin parkta meydana gelen bir olayda polis çağrılabilecek.

Kontrol sistemi aynı zamanda ses, gürültü seviyesi, hava durumu ve insan hareketliliği gibi ek olarak toplanacak bilgiyi de destekliyor.

Bu verinin analizi, nihayetinde daha işe yarar fırsatlar sunabilir. Graz Belediye Başkanı Siegfried Nagl, “Bu proje, parkları dijital çağa ne şekilde uyarlayabileceğimizi ve böylelikle güvenliği etkin bir şekilde nasıl artırabileceğimizi gösterdi,” diyor ve ekliyor; “Yeni armatürler kurulduğundan beri park alanında hiç vandalizm yaşanmadı.”

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/04/park-s-lighting-responds-to-noise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir