Close

10/04/2018

Hassas aydınlatmalar, kamusal park alanlarına yeni bir soluk getirebilir

Metin: Kevin Sturrock (DPA)
Fotoğraflar: DP Architecs Pte. Ltd.

Singapur’un kamusal park alanları, günlük şehir yaşamın sıcağından, gürültüsünden ve telaşından kaçıp nefes alınabilecek gölgeli ortamlar sağlıyor – yine de bunun ötesine geçemeyip, oldukça az kullanılıyor. Fakat aynı parklar, hassas aydınlatmalar sayesinde çok daha kullanışlı bir hale getirilebilir.

Genellikle, kamusal park alanlarındaki aydınlatmaların tek işlevi kamu güvenliğini sağlamak – ve Singapur’da çoğu durumda. Bu aydınlatma, genellikle göz alan, pratik, direk-üstü ışık kaynakları tarafından sağlanmakta. Ülkenin dünyaca bilinen ünlü kamu güvenliği sayesinde çoğunluğun gündüz güneşinin yakıcı sıcağı olmaksızın doğa ile bağlantı kurduğu parklar, geceleri daha fazla kişinin kullanımını teşvik etmek üzere biraz daha hassas ve yaratıcı bir şekilde aydınlatılabilir.

Kamu güvenliği söz konusu olunca, doğal olarak birçok kısıtlama var. Bununla birlikte, hassasiyetle düşünülmüş bazı yaklaşımlar ile alternatif ve yaratıcı çözümler bulunabilmekte. Örneğin, Singapur Mimarlar Enstitüsünün (SIA) ödüle layık gördüğü Balestier Road’da yer alan Zhongshan Parkında, banklar ve diğer kamu mobilyalarının içine yerleştirilmiş düşük seviyeli entegre ve gizlenmiş ışık armatürlerinin kullanımı yoluyla yollar etrafında kamu güvenliği daha da arttırılarak sağlanmış. Bu da yollar boyunca ve parkın tamamında net ve göz almayan görüş hatları yaratmakta. Işık kaynağının görünmez olduğu bu armatürler sayesinde, mutlaka aydınlatılması gereken yüzeylere doğrudan ışık yansıtılırken, yansıyan ışık güvenliği artırmak üzere yüz hatlarını aydınlatacak şekilde entegre edilmiş. Aynı zamanda bitişik peyzaj özellikleri, ilave gizli aydınlatmalar tarafından sağlanan ek odaklama ile yumuşak bir şekilde ortaya çıkartılmış. Hoş bir su elemanı içine yerleştirilen Sun Yat Sen heykeli gibi parkın diğer önemli odak noktaları, benzer gizli ışık kaynaklarından gelen aydınlatmalarla ama biraz daha parlak seviyelerde aydınlatılmış ve parka giriş-çıkış noktalarının ilan edildiği yerler yine aynı bu tarzda vurgulanmış.

Zhongshan Park gibi tasarlanmış dış mekanlar yerel topluluk ruhunu canlandırabilir ve canlandırıyor da… Aydınlatma sisteminin ek bir özelliği de ileride merkezi yeşil alanda düzenlenecek etkinliklere hizmet sunmak amacıyla direklerin içine gizlenmiş tam entegre aydınlatma güç çıkışları. Geçmişte bu etkinlikler yakınlardaki boş rıhtımlarda ya da otoparklarda gerçekleştirilirken artık parkın sağladığı yemyeşil yarı-gizli alanlardan faydalanılabilecek.

Burada gösterişli hiçbir şey yok; dekoratif veya çok renkli aydınlatmalar kullanılmamış. Yine de hoş ve hassas sıcak beyaz ışığın sadeliği, mekânı kişiyi kendi özel bahçesinde gibi hissettirecek bir şekilde ortaya çıkararak doğanın kutlama duygusunu çağrıştırıyor – doğa ile bağlantılı olarak akşamları oturup dinlenilebilecek, huzur ve sükunetin tadını çıkarılabileceği özel bir mekân…

Daha fazla kamusal park alanı, böylesi hassas ve yaratıcı aydınlatılırsa, daha fazla bölge sakinini ve ziyaretçiyi çekeceğini düşünüyorum. Bu, kamusal park alanlarına yeni bir soluk kazandıracak ve yeni bir boyuta taşıyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir