Close

17/01/2018

Norveç radar kontrolüne öncülük yaptı; Sokak Aydınlatmaları radar işlevi görüyor

Radar kontrolüne sahip sokak aydınlatmaları Norveç’te devreye girdi. Dünyanın birçok noktasında bu tip kontroller hızlı araç geçerken ışığın azalmasıyla sağlanıyor ancak Norveç’teki sistem bu şekilde çalışmıyor. Sistem her aracın hızına göre ışığın ayarlanmasıyla araca özel bir kişisellik kazanıyor.

Norveçli yetkililer son 10 senedir bu yeni projenin üzerinde çalışıyordu. Sonunda ana yolda 9 km’lik bir alanda başlayan uygulama, her direğe monte edilen radar birimlerinin güzergâh boyunca aracın hızını tespit etmesi ile oluşuyor. Araçların geçişi sırasında tam parlaklık seviyesi %20 tasarrufla sağlanmış oluyor. Bu yolla aracın geçiş hızına ve trafiğe göre ayarlanan ve aydınlatma ile sağlanan enerji tasarrufu haftada 2100kW olarak hesaplanmış.

Bu yeni radar teknolojisi, güney Norveç’in Gralum kentinde kurulu bir teknoloji şirketi olan Comlight tarafından geliştirildi. Şirketin hareket algılamalı sokak aydınlatması konusunda daha önceden de çalışmaları mevcut. Her bir armatürün diğerleriyle kablosuz iletişim kurduğu bu sistemde, en yakın sokak lambası tarafından o yerin yanındaki en ufak bir değişim bile tespit edilebiliyor. Sonuç olarak sürücüler, bisiklet kullananlar ve yayalar kendi güzergahları boyunca normal aydınlatma seviyelerini yaşıyor ama yol boşken enerji tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca sistemin faydası sadece bununla kalmıyor, yolda kullanıcısının hareketini izleyen ve güvenliğini sağlayan sınırlı bir “dalga” oluşturulmuş durumda. Bu kontrol sistemi, her iki otoyol güzergahı için de özel olarak yapılandırılmış ve sürücü görüşünü, yol topolojisini ve her bir sokak lambası arasındaki mesafeyi hesaba katarak çalışıyor. Her ışık dalgasındaki armatürlerin sayısı yazılımda manuel olarak ayarlanabiliyor. Gerektiğinde çeşitli ayarlar uzaktan değiştirilebiliyor. Değişiklikler GPRS donanımlı bir sokak lambasına gönderiliyor ve bu güncelleme otomatik olarak sahadaki tüm ışıklara iletiliyor.

Dinamik radarın etkileri
Radar, mevcut sokak aydınlatma sütunlarına takılabilir veya monte edilebilir. Kontrol ünitesi sokak lambasına monte edilmiş, radar algılama açısı, spesifik saha için hesaplanan rakamlara göre ayarlanmış ve sistem evrensel olup 1-10 V, DALI ve StepDIM dahil tüm balast türleri ile uyumludur.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/01/norway-pioneers-radar-controlled-dynamic-street-lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir