Close

27/05/2019

Miguel Chevalier’den “Pixels Noir Lumière 2019”

2019 boyunca, Rodez aglomerasyonu ve Rodez Şehri’nin himayesindeki “Siècle Soulages”, nesiller boyu sanatçılar için ilham kaynağı olan Pierre Soulages’in yaşamına ve çalışmalarına saygı amacıyla farklı bölgelerden kültürel paydaşları bir araya getirecek ve 24 Aralık 2019’da kendisinin 100. doğum gününü kutlayacak.

Bu programa öncülük eden Soulages Museum, 20 Nisan – 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Miguel Chevalier, Pixels Noir Lumière 2019 sergisini programına aldı.

İşte böylece dijital sanat Soulages Museum’a cesurca girmiş oldu. Kimileri, Miguel Chevalier’nin bilgisayarlar, arayüzler ve ağlardan oluşan sanal yaratılarından fersah fersah uzak, kendi icat ettiği birçok aracı kullanan tartışmasız bir ressam olan Pierre Soulages’in yüzüncü doğum gününü kutlamak için görünüşte çok çağdaş, 21. yüzyıla ait bir sanat formunu temsil eden bir sanatçının seçilmesinden şaşkınlığa düşebilir.

Ancak, soruya yakından baktığınızda, bu ittifak gayet anlaşılır bir hal alacak. Öncelikle, 1980’lerin başından beri, Miguel Chevalier’nin bilgisayarı, resim ve ışıkla sürekli bir diyalog içinde olacak şekilde ana ortam olarak kullanarak sanatsal bir yaklaşım geliştirdiğine işaret edelim. Chevalier, piksellerin resimsel gösterime eşdeğer olduğu yeni bir resimsel dili keşfedip deniyor.

Sanatçı, 1950’lerin Pierre Soulages, Jackson Pollock ve Sam Francis’e ait soyut resimlerine olan ilgisini asla gizlemiyor. Bu sanatçılara hürmeten, “action painting2”den sonra, Pixels sıvıları enstalasyonunda açıkça görülen “electronic dripping1” tekniğini geliştirmiş olması kayda değer. Resmin ilişkisini terk eden izleyici artık tuvalin değil ekran alanının (13,40 m x 7,80 m) bir parçası.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/pixels-noir-lumiere-2019-by-miguel-chevalier/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir