Close

19/02/2013

Meclis’te Gizli Aydınlatma Sorusu

images

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM yerleşkesinde bulunan Halkla İlişkiler Binası’na, milletvekili odalarına, sosyal alanlara ve koridorlara teknik şartnameye uymayan gizli aydınlatma sistemleri kurulduğuna dair iddiaları Meclis’e taşıdı.

İnce, soru önergesinde “TBMM yerleşkesi içinde inşa edilen Halkla İlişkiler Binası’nda milletvekili odalarında, koridorlarda ve sosyal alanlarda teknik şartnameye aykırı bir şekilde (T3,T4,T5,T11,T12,T13,T14,T16,T17,T24,T25 ve T26) ve gizli aydınlatma sistemleri (T6) takıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır” diyerek; şu soruları TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlamasını istedi:

“Halkla İlişkiler Binası’nda teknik şartnameye uymayan, hiçbir standardı olmayan, uluslararası kalite sertifikası ve test raporları olmayan ürünler kullanıldığı yönündeki iddialar doğru mudur?
Takılan aydınlatma ürünlerinin, uluslararası akredite laboratuarlardan alınmış belgeleri, şartnamede belirtilen ilgili standartlara uygun ışıksal ve elektriksel test raporları var mıdır? Var ise bu ürünlerin belgelerini ve raporlarını tarafıma verebilir misiniz?
Takılan ürünlerin standardının, test raporlarının teknik şartnameye uyup uymadığının kontrol edilebilmesi ve ortaya çıkan iddiaların doğruluğunun araştırılması için bağımsız bilirkişi incelemesi yoluna gidilecek midir?
Aydınlatma sistemlerinin teknik şartnameye uygun olup olmadığı konusunda TBMM personeli ve bakanlık personeli tarafından bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmış ise, bu incelememin sonucu nedir?
Yapılan değişikliklerde mimari tasarım gurubunun onayı alınmış mıdır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir