Close

02/09/2013

Meclis’teki gerilime karşı ‘ışık’ ayarı

PLD.meclisMeclis kavgalarının sebebi ışıkmış. Hazırlanan rapora göre aydınlatma şiddetinin yüksekliği vekillerin agresif davranmasına yol açıyor. Saldırganlığı teşvik ettiği söylenen turuncu koltuklarsa değişmiyor.

Esin Işık – AA

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Salonu’nda, milletvekillerinin çalışmasını olumsuz etkileyen sorunlar gideriliyor. Meclis salonunda yansıma ve ışık şiddetinden kaynaklanan problemler çözülecek.

Özel rapor hazırlandı

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar ile CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in Genel Kurul salonuyla ilgili basına yansıyan kanaatleri ve isteklerini anımsattı. Bunun üzerine ışık ve yansıma konusunda uzmanlar tarafından rapor hazırlandığını ifade eden Çiftçi, rapor çerçevesinde, “salondaki renk bütünlüğü, algılama ve akustik düzen” konularında bir çalışma yaptıklarını kaydetti. Çiftçi şöyle bilgi verdi: “Gördük ki koltukların rengi konusunda herkes hemfikir. Masaların üzerinin cilalı olması sebebiyle yansıtma yapması ciddi bir sıkıntı. Aydınlatmanın şiddeti problemli. Salondaki mermerlerin cilalanması sonucu yansıma meydana geliyor. Çiçeğin rengi, yapay çiçek olması, salonda yukarıda 44 tane kullanılmayan aydınlatma globunun görüntüsünün dikkat dağınıklığına yol açması, halının yapıldığı yıldan itibaren değiştirilmemesi nedeniyle problemlerin bulunması, elektro-akustik sistemle ilgili çalışma yapılması gerektiği, balkon altındaki armatürlerin aydınlatma ve algılamada sıkıntı yaratması. Bu hususların tamamını tetkik ettik.”

Turuncu saldırganlığı
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, milletvekillerinin çalışma sırasındaki gerginliklerinin sebepleri ile bunlara çözüm içeren önerilerini TBMM Başkanlığı’na sunmuştu. Demir, raporda, turuncu renk hakimiyetinin insanı “Kime saldırayım?” duygusuna kaptırdığını, bu nedenle salonda yumuşak ve sakinleştiren renklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Aydınlatma yüzde 25 kısılacak
Bu yıl ilk etapta Genel Kurul Salonu’ndaki 16 avizenin ışık şiddetinin yüzde 25 oranında azaltıldığını ifade eden Çiftçi, lensle de rahatsız edici yansımayı kırmayı hedeflediklerini söyledi. Çiftçi, eylülde Başkanlık kürsüsünün arkasındaki mermerle diğer mermer yüzeylerin matlaştırılmasını sağlayacaklarını belirterek, 44 adet aydınlatma globunun yüksekliklerinin ayarlanacağını, bunların yukarıya çekilerek, rahatsızlığın kısmen ortadan kaldırılacağını bildirdi.

Haber Kaynağı: http://www.aksam.com.tr/siyaset/meclisteki-gerilime-karsi-isik-ayari/haber-240920

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir