Close

09 February 2010

“Maggie’nin Londrası”

“Maggie’nin Londra’sı”, İngiliz Aydınlatma Tasarımı Ofisi Building Design Partnership (BDP)’nin tasarladığı enteresan bir ışık enstalasyonu.

Maggie Kanserle Mücadele Merkezi 2009’da Londra sokaklarında rekor bir sayıyla 2000 gezginle gece gezisi düzenlemiş bir merkez.

“Maggie’nin Londra’sı” izleyicilerin ya da katılımcıların zaman içinde kendilerinden bir parça eklemelerine izin veren ve bu şekilde büyüyen bir enstelasyon.

BDP’nin ikinci aydınlatma enstalâsyonu olan çalışma düşük teknolojiyle oluşturulmuş timelapse film formatında tasarlanmış interaktif bir düzenlemeydi.

2000 gezgin hak edilmiş bir mola için Battersea’ya vardıklarında kendilerine kişisel bir mesaj, anı, ilham, umut ya da mücadele ile ilgili bir not yazmaları için beyaz bir kâğıt çanta verildi.

Tek bir Osram Osram LED Dot-It her bir çantanın içine yerleştirildi ve aydınlatılmış çantalar kalp şeklinde dizildi.

Fotoğrafçı Sanna Fisher-Payne enstelasyonun zamanla büyüyüşünü bir timelapse fotoğraf makinesiyle ve dijital bir kamerayla fotoğrafladı.

Mesajın yaratılışı yaya olarak yolculuk yapan pek çok gezginin duygularıyla oluşturulmuş bir çalışma olarak olumlu tepkiler aldı.

Kaynak : enlightermagazine.com

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *