Close

20/06/2009

Lyon’da ödül gecesi

Berre l'EtangSalon Lumiville, Fransız Aydınlatma ve Peyzaj Tasarımcıları Derneği ACE ve Lyon Şehri tarafından  5 yıldır her sene düzenlenen uluslararası yarışma (Les Trophées Lumiville de la Conception Lumière) sonucu ödüle layık görülenler belli oldu. Yirmiden fazla aday arasında yapılan seçim sanat, estetik ve teknik temel alınarak yapıldı. Aynı zamanda çevre koruması ve enerji tasarrufu da jüri tarafından ödül kazananacakların seçilmesinde belirleyici oldu.

Tüm kazananların takdir topladığı yarışmada özellikle İngiliz tasarımcı Luke Smith-Wightman dikkat çekti. Tasarımcının projesi özellikle yapay ışığı kütüphane mimarisin içine entegre etmekteki başarısı ve penceresiz odalarda bile günışığına izin vermesiyle övgü topladı. İngiliz tasarımcının projesindeki bir diğer anahtar konsept ise enerji tasarrufu bakımından yapay ve doğal ışık arasındaki tamamlayıcı ilişkiydi.

Westminster Library
Corrigou’nun  Carrousel du Louvre için belirlediği aydınlatma konsepti ise özellikle sosyal ilişkilere, refaha ve görsel konfora verdiği önem bakımından dikkate değerdi. Bu bakımdan yumuşak ve farklı beyaz ışık aydınlatma projesi
kapsamında nüanslarla kullanıldı.

Carrousel du Louvre
Ferreri’nin projesi ise özellikle çük düşük orandaki aydınlatma ile dikkat çekti. Yeryüzündeki hayatı simgeyen altın sarısı ışık ile Tanrı katını simgeleyen mavi ışık arasındaki kontrast ise projeyi özgün kılan başlıca konseptti.

Saint Gatien Manastırı
Son olarak Pierre Negre’in aydınlatma projesinin konsepti farklı aydınlatma rotaları sunması bakımından farklı bir çizgi yakalıyordu. Rüzgara göre değişen renkler ve konfor ise projenin sunduğu diğer özellikler olarak önplana çıkıyordu.

Berre l'Etang

Yarışma kapsamında ödül alan projeler ve tasarımcılar:

Pierre Nègre/L’atelier Lumiere- Berre l’Etang Doğal Parkı kıyılarının aydınlatması
Carole Ferreri ve Akari-Lisa Ishii/I.C.O.N- Tours Saint Gatien Manastırı’nın aydınlatması
Jean Philippe Corrigou/Caribou Concept-Paris Carrousel du Louvre Ticaret Merkezi aydınlatması
Luke Smith-Wightman/BDP- Londra Westminster Akademi Kütüphanesi’nin aydınlatması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir