Close

15/04/2014

Londra’da değişen LED sokak lambalarına halk tepkisi

Parlakisik1Londra’da Houslow ilçesinde milyon poundluk bir proje kapsamında sokak lambaları LED lambalarla değiştirildi. İlçe sakinleri ise bu durum için kendilerini sanki bir futbol müsabakasında ışıklı sahanın ortasındaymış gibi hissettiklerini söylüyor.

Hounslow Meclisi ultra parlak aydınlatmaları yol alanlarını geliştirmek adına geçen yıl yerleştirmeye başladı. Ancak Park Road Chiswick’deki ev sahipleri ve bu bölge civarında yaşayanlar pencerelerinin içinden giren parlak ışığın gecelerini mahvettiklerinden şikayet ediyor. İlçe sakinleri bu parlak ışığı kesmek için camlarına bir çeşit perde takmaya mecbur bırakılıyorlar. Bölge halkı, bu lambaların uykusuzluğa neden olduğunu söylüyor. İlçe sakinleri şimşekten korunmak için kullandıkları metodu şimdi bu ışıkların evlerine girmesini önlemek için kullanıyor.

Parlakisik2

Diğer yandan lambalar daha tasarruflu ve daha az elektrik harcıyor. Daha fazla direkt ışık sağlıyor. Bu da aslında daha az ışık kirliliği anlamına geliyor. Ancak Kristina Faernley konuyla ilgili BBC’ye şöyle konuşuyor: “Panjurların kenarından gelen ışık siz akşamları ailenizle birlikte rahatlamaya çalışırken yüzünüzde parlayan kocaman bir spot gibi.” Faernley’nin sözlerine Andy Richards şu eklemeyi yapıyor: “ Biz de bu siyah kartonu pencereyi kapatsın diye kullanmak zorunda kaldık. Bu adeta 2. Dünya Savaşı’nı anımsatıyor”.

Şehir sakinleri bu LED’li aydınlatmaların yerleştirme işleminin yolların karakteristik özelliğini korumadığından da şikayet ediyor. Hounslow Meclisi’nin polis şefi Cllr Colin Ellar konuyla ilgili şunları söylüyor: “Evet şehir sakinlerinin küçük bir kısmı bize bu lambaların çok parlak olduğu ve geceleri uykularını rahatsız ettiği konusunda şikayette bulundu. Ben de bu durumu tamamen anlayışla karşılıyorum.”

Parlakisik3

Şehir sakinleri lambaların geceleri uykusuzluğa neden olduğunu ve yıldırım sırasında kullanılan metotları tekrar kullanmaya başladıklarını söylüyor. Park Road, Chiswick’deki ev sahipleri ve bu civarda oturanlar, pencerelerinden sızan bu parlak ışığın gecelerini mahvettiğinden şikayet ediyor.

Ancak şehir sakinlerinin birçoğu da sokaklarındaki yeni aydınlatma standartlarıyla ne kadar mutlu olduklarını ifade ediyor. Yeni lambaların enerji verimliliğinin yanı sıra meclisin vergi ödeyenlerinin para tasarrufu yapmasını sağladığı da bir gerçek. Ayrıca geceleri suç mahallini daha iyi aydınlattıkları için suçlara karşı savaşta önemli bir yardımcı oldukları da düşünülüyor.

Işıklar 25 yıllık ilçe çapında Hounslow Karayolları’nın özel müteahhiti tarafından yürütülen 800 milyon poundluk bir yenilenmenin parçası. Tüm sokak lambalarının LED lambalarla değiştirilmesiyle ilgili iki yıllık bir programın parçası olarak ilk lamba 2013’te yerleştirildi. Bu prgram kapsamımda Hounslow Karayolları’nın açıklamasına göre ışıkların rahatsız edici parlaklıkları ayarlanacak ve merkezi olarak kontrol edilebilecek.

Haber Kaynağı:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir