Close

13/04/2018

İngiliz Halk Sağlığı Örgütü uyarıyor; “Yeni LED sokak aydınlatmaları insan görüşüne zarar verebilir ve uyku kalitesini düşürebilir”

Yeni LED sokak aydınlatmaları, sirkadiyen ritmin bozulmasına, uyku kalitesinin azalmasına neden olabilir. Ayrıca geceyi gündüz haline getirdiği için, gece uyku düzenin bozulması, insanların hem rahatını hem de güvenliğini tehdit edebilir.

Ülke genelinde konseyler, sokak aydınlatmalarındaki mevcut lambaların LED’ler ile değiştirlimesini ve bu kararla tasarruf etmeyi, emisyonları azaltmayı umut ediyor. Londra, Gloucestershire, Lancashire, Cheshire ve Dundee’deki yetkililer, milyonlarca poundu bu değişim için harcadılar.

Ancak, İngiliz Halk Sağlığı Örgütü bu güçlü yeni LED lambaların insanların doğal uyku düzenlerini etkileyebileceği konusunda uyarıyor ve “kalıcı jet lag” etkisinin sonuçlarının ağır olabileceğine işaret ediyor.

Radyasyon, Kimyasal ve Çevresel Tehlikeler Merkezi başkanı John O’Hagoan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “İnsanların yaklaşık 24 saatlik bir döngüde ilerleyen doğal biyolojik vücut saatleri var. Bu döngünün yapı taşı ise ışık, yani nasıl aydınlatıldığımız.

Parlak ışık hangi dalga boyunda olursa olsun zararlı olabilir. Sirkadiyen ritmin bozulmasına, uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. Ayrıca gece uyku düzenin bozulması, insanların hem rahatını hem de güvenliğini tehdit edebilir.

Şimdiden yeni aydınlatmanın fazlasıyla parlamaya sebep olduğunu söyleyen kent sakinleri var. Yatak odalarına sızan parlak ışıktan rahatsız oluyorlar.

Sadece maliyet hesabı yaparak aydınlatma sistemi kurmak doğru değil. Yüksek mavi ışık seviyesinin gözdeki retinaya zarar verdiği biliniyor. Konseyler, özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde sıcak renkli ışık yayan LED’leri kullanarak bunu önleyebilir.”

İngiliz Halk Sağlığı Örgütü parlamaya sebep olan kötü aydınlatmanın insanlarda migren hastalığını bile tetikleyebileceğini ortaya koydu.

Haber kaynağı: https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/ed-streetlight-bright-sleep-damage-eyesight-public-health-england-a8285981.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir