Close

28/01/2010

LED’ler, Enerji Verimliliği’nden Fazlası

LED’ler hakkında son zamanlarda bol miktarda haber görmekteyiz; özellikle enerji verimlilikleri, çevre ile dost oluşları ile ilgili. Fakat bunların dışında görsel etki yaratma için de birçok imkan sunmaktalar.

Ufak olmaları ve uygulama kolaylıkları nedeniyle, konut alanında birçok yerde kullanılabilirler. Duvarlarda, tavanlarda ve hatta zeminde, masa, sandalye gibi mobilyalarda, veya merdivenlerde uygulanmaları mümkün. ABD’de LED aydınlatma armatürleri tasarımı ve üretimi yapan Impact Lighting firması sahibi Paul Koren, LED’lerin fiyatlarındaki düşüşün aydınlatma tasarımcılarının bu teknolojiyi daha çok kullanmasını sağladığını belirtiyor.

Greenough Interior Design firması tasarımcısı Marla Greenough, LED teknolojisinin rengi, ışık yoğunluğunu, kalitesini ve yönünü kullanmada sağladığı müthiş imkanları vurguluyor. 40 yıldan fazla özel aydınlatma uygulamaları yapan firma, son olarak Boca Raton’daki bir proje için Impact Lighting’le üretim için anlaştı. Impact’in, renkli LED’lerin ilk akla getirdiği gösterişli tasarımlardan uzak üretimler yaptığını ekliyor.

Boca Raton’daki evdeki bazı uygulamalar:

– Halı altına yerleştirilen basınç sensörleri sayesinde gece ev sahipleri uyanıp ayağa kalkınca, yatağın ve bazı koltukların altındaki LED ışıklar yanıp zemini aydınlatıyor.
– Banyoda, küvete monte edilen LED’ler rahatlamaya yardım ediyor ve kişinin duygu durumuna göre renk değiştirebiliyor.
– Bir kemere yerleştirilen LED’ler gün doğumu ve batımını canlandırıyor.

Kaynak: electronichouse.com

One Comment on “LED’ler, Enerji Verimliliği’nden Fazlası

Berberkonak27
08/10/2012 - 12:43

jnasıl yapıldıgını ne ile yapıldıgını yazsalar çok iyi olacaktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir