Close

05/07/2018

LED’ler binaları dezenfekte ediyor

Morötesi LED’ler binaları dezenfekte etmede önemli bir rol oynamaya soyundu. Büyük markaların üreticileri bu teknolojiye geçmekte olduklarını duyuruyor.

GE’nin destek verdiği Current ve Hubbell Lighting, LightFair’de LED temelli kesintisiz dezenfeksiyon teknolojisini tanıttı. Böylece eskiden görece dar bir sektör olan bu alanda oyuncu sayısı belirgin biçimde artmış oldu.

Hubbell, Strathclyde Üniversitesi ile kesintisiz dezenfeksiyon teknolojisine erişim konusunda lisans anlaşması imzaladığını açıkladı. GE’nin destek verdiği Current da görünür spektrumun hemen altında morötesi emisyonuna dayalı bir kesintisiz dezenfeksiyon teknolojisi duyurdu ve fikri mülkiyetin şirket içinde geliştirildiğini söyledi.

Kesintisiz dezenfeksiyon kavramı, sporcu soyunma odalarından, yiyecek içecek operasyonlarına ve sağlık hizmetleri tesislerine kadar uzanan geniş bir yelpazede gizlenen patojenlere karşı güçlü bir mücadele aracı.

UV-C enerjisi çoğu patojeni anında öldürür, ancak 100nm-280nm aralığında değişen bu spektrum, sağlıklı hücreleri de öldüreceğinden insan gözü ve diğer organlar için tehlikeli.

Daha uzun dalga boylarında ışığın bakterileri öldürmesi çok daha uzun sürmekle birlikte insanların var olduğu ortamlarda da kullanılabiliyor.

Hubbell Lighting’ten John DiNardi, soyunma odaları gibi hem genç hem de profesyonel sporcuların bulunduğu ortamlarda tehlikeli bir sorun olan bakteri gelişiminin hedeflediğini söyledi.

Hubbell bu teknolojiye, High-Intensity Narrow-Spectrum (HINS) (Yüksek Yoğunluklu Dar Spektrumlu) aydınlatma adını verdi.

Bu teknolojinin lisansını alan Hubbell Lighting Components ekibi, lineer ışık motorları gibi IP üzerine kurulu ışık motorları ve diğer bileşenleri geliştirecek.

Başlangıçta bu teknoloji pazara, çeşitli aydınlatma armatürü biçim çarpanları olarak çıkacak. Hubbell Lighting Components’ın, kolaylaştırıcı teknolojileri, zamanla diğer aydınlatma armatürü üreticilerine temin etme olasılığı da mevcut.

Strathclyde teknolojisi, dalga boyu bazında insanın görsel alanının düşük ucundaki emisyona dayanıyor. IP, yalnızca spektrumu değil aynı zamanda dozaj süresi ve değişik patojenleri öldürmek için gerekli çıkış büyüklüğü gibi özellikleri de kapsıyor.

Elbette insanın görsel alanında kesintisiz dezenfeksiyon için bir diğer IP kaynağı daha var. Vital Vio bu tip teknolojiye sahip. Kısa süre önce şirket bu alanda bir başka patenti duyurdu. Şirket ayrıca en seçkini Acuity Brands olmak üzere IP’yi kullanmaları için birkaç aydınlatma armatürü üreticisine izin verdi.

UV-A LED’ler

Bu arada kesintisiz dezenfeksiyon için UV enerjisini kullanmayı planladığını gördüğümüz ilk şirket, Current. Şirket, yaklaşımlarının UV-A emisyonuna dayandığını söylüyor. Genellikle UV-A 315nm-400nm arası dalga boylarını belirtir. UV-A alanının en tepesi, görünür ışık specturumundaki mor, 405nm alanının tam altıdır. Current, ürünlerinin 300nm-380nm alanında yayım yapacağını söylüyor.

Şirket, UV-A teknolojisi için sağlık hizmetleri merkezli uygulamalara odaklanmış görünüyor.
Sağlık merkeziyle ilişkili enfeksiyonlara bağlı olarak yeniden hastaneye yatışlar, tüm yatışların %28’ini oluşturuyor. Kesintisiz dezenfeksiyon teknolojisinin bu eğilimi olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Bu teknoloji çeşitli biçimlerde uygulanıyor olacak.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/05/leds-will-disinfect-your-building-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir