Close

27 October 2017

LED’e dönüşümde yapılan 10 hata

Aydınlatmanızı yenilemeyi mi düşünüyorsunuz? Çoğu kişinin LED aydınlatma ile ilgili yaptığı 10 hatayı öğrenene kadar hiçbir şey yapmayın.

1. Farklı ışık dağılımı olan bir ürün satın alma
Muhtemelen en yaygın sorun bu. LED lamba ve armatürler daha fazla oranda yönlendirilmiş ışığa sahip. Örneğin, halojen lambayı LED ile değiştirirseniz, saçılan ışık daha az olacak. Ancak bu saçılan ışık, bir otel koridorundaki duvarların aydınlatılmasında olduğu gibi istenen bir şey olabilir. Aynı şekilde eğer flüoresanı LED ile değiştirirseniz, duvarların üstteki üçte birlik kısmını gölgede bırakabilirsiniz.
Ne yapmalı: Önce bir numune satın alın.

2. Çok karanlık veya çok parlak aydınlatma satın alınma
Flüoresanları LED ile değiştirmeyi düşünüyorsanız, flüoresanı sadece ışık miktarıyla (lümenler veya lm olarak ölçülen) değerlendirmeyin. LED ışığı yönlendirilmiş olduğu için muhtemelen LED’den daha fazla ışık elde edersiniz. Dikkat edin; datasheet’te ışık çıkışı olduğundan fazla yazılabilir ve farklı ışık dağılımı odayı karanlık hale getirebilir.
Ne yapmalı: Saygın, güvenilir bir markadan satın alın, mevcut armatürlere uyumunu kontrol edin veya bir laboratuvarda test ettirin.

3. Çok “soğuk” aydınlatma satın alma
Işığın renk sıcaklığı Kelvin ile ölçülür. Halojen 3200K iken akkor flamanlı lamba 2700K’dır. Bunları 5000K LED’lerle değiştirirseniz, ortam belirgin şekilde daha soğuk beyaz görünür. Asya’dan gelen LED paneller soğuk olma eğilimindedir. Bu hem onların kültürel tercihi ve hem de soğuk beyaz ürünlerde daha enerji etkin LED çözümleri yaratmak daha kolay.
Ne yapmalı: Özelliklerini kontrol edin ve öncelikle bir numune satın alarak deneyin.

4. Renkleri donuk gösteren lamba satın alma
Lambanın renksel gerimi CRI (Color Rendering Index) ile ölçülür. Genel kural CRI değeri en az 80 ve üzeri, daha iyisi 90 ve üzeri olan aydınlatmadır. LED’in bir diğer zayıf noktası R9 değeridir. Ki bu değer CRI ölçümüne dahil değildir. CRI değerinin en az 80 ve üzerinde olduğundan emin olun, aksi halde kırmızılar çamur gibi ve mat görünürler.
Ne yapmalı: CRI değerini öğrenin.

5. Dimmerla uyumlu olmayan lamba satın alma
Akkor flamanlı veya halojen lambalar için tasarlanmış dimmerlar LED lambalar ile uyumlu olmayabilir. Böyle bir durumda, genellikle kıpraşma, flicker sorunu yaşanır. Bunun nedeni, akkor flamanlı ve halojen lambalar dimmer’a standart yükleme yaparken, LED devresi onu karmaşık hale getirir ve bazen bu durum dimmer’ın arızalanmasına yol açar.
Ne yapmalı: Mevcut dimmerı test edin.

6. Satıcı hakkında bilgi alın
Son yıllarda pek çok LED lamba tedarikçisi piyasaya girdi. Gerekli denetimlerin yapılması gerekiyor. Güvenilir markalar mı? Herhangi bir endüstriyel birliğe mensuplar mı? Ne zamandır piyasadalar? Ürünleri güvenilir, akredite laboratuvarlarda test ediliyor mu? Bulunduğunuz ülkede ticari faaliyetteler mi?
Ne yapmalı: İnternette satıcı ile ilgili araştırma yapın.

7. Ürün garanti şartlarına dikkat etmeme
Satıcı size nasıl bir garanti veriyor? Bazen lamba ömrü verilir veya bazen garantinizi aktive etmek için belli bir süre içerisinde online kayıt yaptırmanız gerekebilir.
Ne yapmalı: Güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapın, garanti şartlarını iyice okuyun.

8. Kısa ömürlü lamba satın alma
Bir LED’nin genel olarak kabul edilen nominal ömrü, performansının %70’e düştüğü L70 süresidir. Örneğin, 50.000 saat garanti süresi olabilir. Sektör yüksek garanti süresi verme eğilimindedir. Ancak o süreden önce arıza yaygın bir sorundur.
Ne yapmalı: Satıcıya L70 testlerini sorun.

9. Üretim sürekliliği
Lambalarınızdan birinin bozulması durumunda yenilemek için sorduğunuzda artık o modelin üretilmediği cevabını alabilirsiniz. Dikkat edin; önerilen yeni model öncekinden çok farklı özelliklere sahip olabilir.
Ne yapmalı: Mümkünse yedek lamba satın alın.

10. Göz yoran, çok parlak lamba satın alma
LED’lerle birlikte özellikle ofislerde kamaşma sorunu yeniden yaşanmaya başladı. Kamaşma için olması gereken maksimum değer, birleşik göz kamaşması indeksi UGR (Unified Glare Rating) ile ölçülür. 19’un altında olması gerekir.
Ne yapmalı: UGR’yi hesaplatın ya da bir montaj numunesi edinin.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/10/10-mistakes-people-make-when-upgrading-their-lighting

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *