Close

30/01/2015

LED aydınlatmayla kronik ağrı tedavisi

PLDAgriMerkeziAlmanya’nın Münih şehrinde yer alan yer alan İnterdisipliner Ağrı Terapi Merkezi (ZIS) LED ve flüoresan aydınlatmalar kullanarak hastaları tedavi eden bir merkez.

ZIS, ağrıyı dindirmede biyolojik olarak etkili olan bir aydınlatma sistemi kullanıyor. Merkezde bulunan 3 farklı uzmanlık alanına sahip doktor, kronik ağrı çeken hastaları bu yöntemle tedavi ediyor.

Işık terapisinin işleyişi
ZIS, ışık terapisinin ağrı çeken hastalar üzerindeki etkisini değerlendirmek için bilimsel çalışmalar yapıyor. Işık terapisi yüksek aydınlatmaya olanak tanıyor ve ortaya gün ışığını taklit eden açık sıcak bir renk ortaya çıkıyor. Sistem LED ve flüoresan lambalar, farklı renkler üreten akıllı bir kontrol sisteminden oluşuyor. Örneğin 4,000lx’lük bir aydınlık biyolojik olarak oldukça etkili ve uzmanlara göre fizyoterapiye büyük bir katkısı bulunuyor.

Bu ışıklar normal standart ışıklardan 8 kat daha parlak ve doğal gün ışığı koşullarını taklit ediyor. ZIS direktörü Prof. Thomas Tölle: “Işık sadece bizim uyku-uyanıklık döngümüzü etkilemez aynı zamanda psikolojik sağlığımızı da etkiler. Hastalarımıza gün içinde böyle bir dozda ışık verdiğimizde geceleri daha iyi uyuyorlar. Gün içinde daha uyanık, farkındalıklarının ise daha yüksek olmasının yanı sıra keni vücutlarıyla da daha pozitif bir iletişim içindeler. LED aydınlatma melatonin kontrolünün yanı sıra uyku-uyanıklık ritmimizi de etkiler. Burada hastalar dört haftalık tedavilerinde toplu olarak belli bir doz ışık alıyorlar” diye konuşuyor. Tölle, bilimsel araştırmalarında, yenilikçi aydınlatma sistemlerinin etkilerini de inceliyor.

Tölle konuyla ilgili şöyle devam ediyor: “ Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre; ışıkla terapinin ağrılı hastalar üzerindeki olumlu etkileri bir kez onayladığında, bu terapilerde geniş çaplı yayılım olmasını umuyoruz.”

Osram, bu çözümün tasarımcısı
Bu aydınlatma terapisi çözümü Osram tarafından tasarlandı. Osram, tasarladığı aydınlatma çözümünü makul bir fiyatla satışa sundu ve böylelikle başka ağrı merkezlerinde, kliniklerde ve doktor muayenehanelerinde de kullanılabildi.

Osram biyolojik etki için önemli olan sıcak ve soğuk beyaz ışık arasındaki değişim için özel bir armatür kullanmadı. Aydınlatma sistemi Siteco’nun iki standart “Novaluna” armatürüyle çalışıyor. Bu armatürler DALI arayüzü sayesinde akıllı aydınlatma yönetim sisteminin yardımıyla aktif ediliyor ya da kapatılıyor.

İki ayrı aydınlatma sıcak beyaz ve soğuk beyaz ışık üretirken tavandaki aydınlığı artırıyor. Osram’a göre böylelikle çözümün maliyeti belirgin bir şekilde azaltıyor.

Yapay gökyüzü 827 ve 880 ışık rengine sahip T5/HE lambalarla Novaluna armatürlerinin yardımıyla yapılmış. İki tane Lunis mini gömme downlight, taze ve parlak bir ışık yaratıyor. Duvarlar 2 mikro Lunis wallwasher ve LED ışıkları yardımıyla aydınlatılmış. DALI arayüzü sayesinde tüm ışıklar dimlenme özelliğine sahip.

Tüm bu verilerin yanı sıra NASA’nın da LED aydınlatmalarla iyileşme üzerine bir araştırması bulunuyor. Bu araştırmaya göre LED ışık iyileşmeyi hızlandırıyor, gergin kasları rahatlatıp yumuşatıyor, kronik ağrıyı hafifletiyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor.

Haber kaynağı: http://bizled.co.in/munich-pain-center-treats-patients-with-led-lighting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir