Close

22/04/2014

Karanlık Yolları Aydınlatan Çizgiler

Parlayanisik1

Bu karanlık yol işaretlerindeki “parlaklık” Hollanda karayolunda 500 m’lik bir bölümde tanıtıldı. Parıldayan işaretleri ortaya çıkaran boyama çalışması, gün içinde kendini şarj eden “foto-aydınlatıcı” bir toz içeriyor. Çalışma geceleri ise yavaşça yeşil bir parlaklık bırakıyor.

İnteraktif sanatçı Daan Roosegarde, bu fikir üzerinde çalışmak için Alman kökenli bir inşaat firması olan Heijmans’la iş birliği yaptı. Bu teknoloji bu ayın sonlarında gerçekleşen bir tanıtımla test edildi. “Parlayan çizgiler” teknolojisi Amsterdam’ın yaklaşık olarak 100 km kuzey doğusundaki Oss, N329 yolunda gösteriliyor. Çalışmadaki boyalı alanlar bir kez gün ışığını emdikten sonra karanlıkta 8 saate kadar parlayabiliyor.

Yeniliği teşvik etmek

Geçen yıl BBC’ye konu hakkında açıklama yapan Roosegaarde şunları ifade etmişti: “Hükümet sokak lambalarını geceleri tasarruf etmek adına kapatıyor. Enerji bundan 50 yıl önce hayal ettiğimizden çok daha fazla önemli. Bu yol, güvenlikle ve kendi kendine sürdürülebilirliği daha fazla interaktif bir dünya kurmayı tasavvur etmekle ilgili.”

Sanatçının projeleri, insanların ve teknolojinin birbiriyle etkileşim içinde olmasına yardım etmeyi hedefliyor. Örneğin onun geçmiş dönemdeki projelerinden birinde disko tabanı, dansçıların ayak hareketlerinden güç alarak aydınlatılıyordu.

Parlayanisik2

Roosegaarde: “Ben arabaların, arabaların R&D’lerinin ve nedense yolların tasarımları için bu kadar çok para harcanması karşısında tamamen büyülenmiş durumdayım. Tüm bunlar manzaramızın nasıl görüneceğini de belirler.”

Roosegaarde şirkete katıldığında Heijmans zaten doğal enerji kullanılan sokak aydınlatmalarıyla ilgili bir proje için çalışıyordu. Bu durum için sanatçı şöyle konuşuyor: “Bunun eski bir fikri güncellemek olduğunu düşündüm ve deniz anası filmlerine bakmaları için onları zorladım. Bir deniz anası nasıl ışık veriyor? Deniz anasının güneş paneli ya da enerji pili yok. Sonra tekrar tahtayı çizmeye devam ettik. Sonunda gün içinde kendini şarj eden bu çizgilerle geri döndük.” Heijmans’a göre karanlığın içinde parlama teknolojisi aynı zamanda geleneksel aydınlatmanın olmadığı yerler için de sürdürülebilir bir alternatif.

Pilot Proje

Loughborough Üniversitesi Taşıma Güvenliği Araştırma Merkezi yollardaki yenilemenin teşvik edilmesi gerektiği söylüyor. Ancak yeni teknolojilerin kendilerini kanıtlamaları gerektiğinin de altını çiziyor. Merkez sözcüleri şöyle devam ediyor: “UK yollarında yüksek görüş mesafeli işaretler ve kedi gözü gibi teknolojiler çoktan yapılmış durumda. Bu noktada soru şu: Bu alternatif var olanlardan ne kadar daha iyi? Eğer biz bu teknolojiyi aydınlatılmamış bütün yollarda kullanırsak bu kilometrelere eş değer. Yani oldukça büyük bir yatırım olacak. Bu yüzden eğer güvenlik gelişimi ana hedef ise; zaten şu anda elimizde olanlarla kıyaslandığında güvenlik desteği gerektiğine dair kanıt gerekiyor.”

Parlayanisik3UK Karayolları Ajansı, Hollanda’daki bu denemeyi ilgiyle izlediklerini ancak daha önceki çalışmalardan anlaşıldığı üzere, aydınlatılmış yol boyamasının bu ülke için uygun olmayacağını söyledi. Ajansa göre parıldayan yol işaretlerini içerip içermemesi söz konusu olduğunda kendi tasarım standartları içinde birçok şeyi düşünmek gerekir. Örneğin ne kadar uzaklıktan önerilen yol işaretleri görülebilecek, patinaja ne kadar dayanıklılar, gün içinde ne kadar görülebiliyorlar ve ışığın daha az olduğu kış döneminde nasıl bir performans gösteriyorlar…

Çalışmanın başlangıcında ekibin sıcaklık belli bir seviyeye ulaştığında yolda belirecek hava sembolleri geliştirmek gibi planları da vardı. Mesela asfaltın üzerinde devasa kar şeklinde ısıya karşı duyarlı boya karışımı yolun buzlu olabileceğine dair sürücüleri uyarmak için kullanılabilirdi. Oss’deki karanlık yoldaki parlama çalışması bu ısıya duyarlı teknolojiye sahip değil. Şu aşamada bu bir pilot proje ve yılın sonunda uluslararası alanda genişlemesi bekleniyor. Hollanda medyası Heijmans’in diğer yollarda bu boyamayı kullanmaya istekli olduğunu .raporladı. Ancak bu durum henüz tartışılmadı ve bir sonuca bağlanmadı.

Fotoğrafta Hollanda Altyapı Bakanı Melanie Schultz Haegen’in projeyi ziyareti görülüyor.

Haber Kaynağı: http://www.bbc.com/news/technology-27021291

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir