Close

14/04/2014

Jim Campbell’in LED Sanatı

LEDArtCampbel1“Işık bir meta. Onunla çalışmakta sihirli bir şeyler var”

Jim Campbell 30 yılı aşkın bir süredir ışık heykelleriyle çalışıyor. Campbell, M.I.T’nin, Elektrik Mühendisliği ve Matematik bölümünden mezun olduktan sonra Silikon Vadisi’nde mühendis olarak çalıştı. Pikselleştirilmiş imgelere olan merakı, onu düşük çözünürlüklü hareketli görsellerde de aynı yöntemi kullanmaya itti. Sanatçı, insan aklında imgelerin tanınabilmesi için gerekli olan bilgi miktarı ve algıyla ilgili deneyler yapmaya başladı.

Ancak Jim Campbell’in sadece bir yenilikçi olduğunu söylemek onu hafife almak olurdu. Dünyada yüksek çözünürlük ve temiz imgeler değer görürken Campbell, düşük çözünürlüklü pikselleştirilmiş formlardan ilham aldı. Sanatçı aynı zamanda özel elektronik ürünleri ve bilgisayarları, kimsenin yapamadığı bir şekilde, son derece akıllıca bir araya getiriyor, işliyor. Bu durum onun göz alıcı çalışmalarını oldukça çekici hale getiren teknolojiyi yenilikçi bir şekilde kullanma biçimine dönüşüyor.

Campbell ayrıca video görüntüleri süreci alanında bir düzine patent sahibi. LED’ler ve aydınlatma lambaları yaratıcı programlamaları alanında ise bir öncü.

Jim Campbell birkaç yıl önce, Manhattan’daki Madison Square Park’da üç boyutlu ışık alanı yarattı. “Scattered Light” isimli bu çalışmasında 1.600 aydınlatma lambası LED’lerle dolduruldu ve 3D bir alana dağıtıldı. Bu aydınlatma lambaları, düşük çözünürlüklü, tekli piksellere benzeten hareketli imgeleri oynatmak üzere programlandı. Ziyaretçilerin durduğu yere bağlı olarak imgelerin algılanışı değişiklik gösteriyordu. Eğer ziyaretçiler dev bir LED kübü olan enstelasyonda daire çizerlerse farklı efektleri ve yeni hareketleri fark edebiliyorlardı.

LEDArtCampbell2

“The Journey” (Yolculuk) ise Campbell’in San Diago Havaalanı’nda kalıcı olarak yerleştirilmiş bir diğer LED enstelasyonu. Campbell bu çalışmasında 700 adımlık 37.000 LED sarkıt lamba ile bir ışık kurdelesi yarattı. Kuş gölgeleri aralıklı olarak bu ışık kurdelesi boyunca uçuyor. Ayrıca LED heykel boyunca yüzen, dans eden, yürüyen titreşimli imgeler görülüyor.

LEDArtCampbell4Uzun yıllar sonra bu ultra düşük çözünürlüklü video sanatı Campbell’in adeta imzası haline geldi. Campbell çalışmalarıyla ilgili: “Bu çalışmaların en ilginç açısı hareket. Size bilgiyi veren harekettir.” diye konuşuyor.

Jim Campbell’ın yeni aydınlatma enstelasyonları serisi Bryce Wolkowitz Gallery’de gösteriliyor. Aynı zamanda New York’taki Moving Image Müzesi’nde çalışmasının retrospektifini de görmek mümkün.

LEDArtCampbell3Bryce Wolkowitz Galerisi’nde 19 Nisan’a kadar görülebilecek sergide; çalışma ultra düşük çözünürlüklü Kodachrome ev filmlerini topografik LED heykellere yansıtan LED panelleri kapsıyor. Her parça sökülmez bir devir tahtasına bağlı. Böylece ekrandakiler ve ışıklar birbiriyle interaktif bir etkileşime geçebiliyor.

Haber Kaynağı: http://www.lumec.com/blog/index.php/2014/04/10/the-led-art-of-jim-campbell/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir