Close

18/02/2010

İsyan var!

Aydınlatma tasarımı Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de ilgiye muhtaç. Aydınlatma tasarımının hayatımızdaki önemi ile ilgili yazan, çizen, düşünen insan sayısının çok fazla olduğunu iddia etmek hayalcilik olur. Her fırsatta kaleme sarılan, etkinlik, network derken zamanının çoğunu buna ayıran bizler için ise başka sesler görmek mutluluk verici.Habertürk bu anlamda enteresan bir rol üstlenmiş durumda. Hemen hemen her gün e-postama düşen aydınlatma haberleri arasında habertürk olmazsa olmazlar arasında. Özellikle Esra Boğazlıyan’ın hazırladığı Alo Haber Türk bölümünde yanmayan sokak aydınlatmalarından şikayetleri görmemek imkansız.  Bir kaç örnek:

Sonuçta Habertürk aracı, esas isyan vatandaştan geliyor. İsyanların yanmayan lambalar üzerine yoğunlaştığının farkında olmak ile beraber, aydınlatma ile ilgili en ufak bilinç hareketi bile önemli ve anlamlı. İstanbul’daki aydınlatma elemanlarının otomasyonu üzerine konuşulurken kamu görevlisi bir ağabeyimizin “otomasyona gerek yok, vatandaş bir tane lamba yanmadığını görsün, zaten telefona sarılıp belediyeyi arıyor” dediğini unutmuyorum. Yine Boğazdoğan Kemeri‘nin LED’li aydınlatması için o kadar şikayet gelmişti ki, tasarımın değiştirilmesine gidildi.

Tepkinin işe yaradığını gösteren şu haber çok hoşuma gidiyor mesela:

Çeşitli seferler dile getirdim. Sessiz sedasız yürüyen projeler var Türkiye’de. Bir anda çıkıyorlar, epeyi  de şaşalı projeler esasında. Ama insan durup düşünüyor: Bu kadar büyük proje nasıl olur da, bir anda ortaya çıkar. Hiç mi haberimiz olmaz. Eve giderken bir bakıyorsunuz boğazın bir kenarı “ışıl ışıl” LED dolmuş. LED’i bol projeler türüyor böyle. Hep aynı senaryo.

Umut bu ya, insan acaba tepkileri birleştirip bu tür ve türevlerine de isyan bayrağı açabilir miyiz? diye düşünüyor.

Ne dersiniz? Mümkün mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir