Close

15/08/2016

IstanbulLight 2017’nin Yeni Mottosu: “Life is LIGHT”

IstanbulLight Fuarı’nın 2017’deki yeni mottosu Life is LIGHT yani “Hayat IŞIKTIR.” Zenginleşen içeriği ile IstanbulLight 2017, geleceği belirleyecek teknolojilere de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

UBM tarafından 21-24 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan IstanbulLight, Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ile Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) tarafından destekleniyor.

10 bin m2 alanda 200’ün üzerinde yerli ve yabancı markanın katılımı ile gerçekleşmesi hedeflenen IstanbulLight 2017, cephe, park, bahçe, yol, tünel, spor, şehir güzelleştirme gibi dış mekân aydınlatmalarını sektörle buluşturacak. Tüm bunların dışında fuar; depo, fabrika, ofis, mağaza, market, otel, restoran gibi iç mekân aydınlatmaları, dekoratif aydınlatma, LED teknolojileri, aydınlatma aksesuarları-komponentleri, aydınlatma tasarımcılığı ve bina otomasyon sistemlerine dair ürün ve hizmetleri de 4 gün süreyle bir araya getirmeyi hedefliyor.

IstanbulLight 2017’de; aydınlatma sektörüne dair üreticiler, tasarımcılar, mimarlar, akademisyenler ile ürün temsilcileri, distribütörler, bakanlık, belediye ve kara yollarından karar vericiler, elektrik mühendisleri gibi geniş yelpazade 10 binin üzerinde ziyaretçi ağırlanacak. IstanbulLight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı Grup Direktörü Engin Er aydınlatma sektörü için önem taşıyan bu organizasyona dair şu açıklamalarda bulunuyor: “Aydınlatma sektörü Türkiye pazarı büyüklüğünün 2,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Sektörün ülkemiz için öngörülen yıllık büyüme oranı ise % 6 ile %10 arasında. Özellikle son dönemde uygulanan kentsel dönüşüm seferberliği ve aydınlatma bilincinin gelişmesi, sektöre ivme kazandırdı. Aydınlatma ekipmanları sektöründe ihracat konusunda büyük bir potansiyel mevcut. Bu nedenle IstanbulLight olarak özellikle yüksek katma değerli dekoratif aydınlatma ürünleri alanında üretim yapan katılımcı firmalarımızın pazar paylarını arttırmaya yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık”.

IstanbulLight’ın sektörün büyüme potansiyelini desteklemek üzere konseptini yenilediğini ve içeriğini zenginleştirdiğini ifade eden Engin Er şöyle devam ediyor: “2017 yılının mottosunu ‘Life is LIGHT’ olarak belirledik. Fuarımızda aydınlatma dünyasının geleceğini belirleyecek son teknolojik gelişmeler ve belediyelerimiz tarafından geliştirilecek projelerin yarışacağı Cephe/Mimari Işıklandırma Ödülleri, Light Forum, sektör profesyonellerini tasarımcılarla buluşturacak Aydınlatma Tasarımcıları Pavilyonu, Mimarlık, Şehir Güzelleştirme, Mağaza, Perakende, Yol, Spor, Mekân aydınlatmaları, Yeşil Bina, Aydınlatmanın İnsan Üzerine Etkileri, İş Güvenliği konulu paneller düzenlenecek. Akademisyenleri, öğrencileri, firma temsilcilerini aynı mekânda buluşturarak yeni kariyer fırsatları ve eğitim programları için zemin hazırlayacak Kariyer Köşesi gibi yenilikler olacak.”

Orta Doğu, Kuzey Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinin odak noktasında bulunan İstanbul, stratejik konumu ve gelişmekte olan Pazar potansiyeli ile cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. Tüm bu nedenlerle profesyonellere hızla büyüyen pek çok sektörde birbirleriyle bağlantı kurma ve iş yapma imkanları sunan UBM, 2002 yılından bu yana İstanbulLight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ile İstanbul’un bölgenin aydınlatma sektörünün ortak buluşma noktası olmasına hizmet ediyor.

Dünyada ve Türkiye’de büyüme trendi yakalayan LED aydınlatma sektörü firmaları da pazardaki yerlerini güçlendirmek ve yeni iş bağlantıları kurmak amacıyla IstanbulLight fuarında yerlerini alacak. Daha az enerji ile daha çok ışık veren, tasarruf ve çevreci özellikleri ile aydınlatmada en çok gelişen pazar olan dünya LED aydınlatma sektörü, 2015 yılında %20 büyüyerek 150 milyon Euro büyüklüğe ulaştı. Önümüzdeki 4 yıllık süreçte sektörün %65 pazar payı ile 350 milyon Euro’luk bir büyüklüğe ulaşması öngörülüyor.

Türkiye’de çoğunluğu atölye ölçeğinde işletmeler olmak üzere 3 bine yakın üretici bulunuyor. Ortalama 50 büyük ve 300’e yakın küçük ve orta ölçekli işletme kurumsal yapıları ile üretimin önemli bölümünü gerçekleştiriyor. Faaliyetlerin esas yoğunlaştığı alan ise genel aydınlatma. Ayrıca aydınlatma malzemeleri sektörünün ülkemizde istihdam ettiği kişi sayısı 10.000 civarında. Mevcut üretim firmalarının tam kapasite ile üretime geçmesi halinde bu sayı 20.000 kişiye yükseliyor.

Daha fazla bilgi için: www.istanbullight.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir