Close

09/12/2014

Işığı havada görüntülemeyi başardılar

PLDIsikHavadaYüksek hızlı fotoğraf görüntüleme imkanı sunan cihazların geneli 120 ile 240 fps hızında görüntü kaydetmeyi sağlıyor. Bu düzeydeki cihazlar içi su dolu bir balonun patlamasını yavaş çekimde oldukça iyi kaydedebiliyor ama iş ışığı görüntülemeye gelince yetersiz kalıyor. Washington Üniversitesi‘nin yaptığı çalışma sayesinde ise ışığın nasıl bir yolculuk yaptığı detaylı bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Compressed Ultrafast Photography (Sıkıştırılmış yüksek hızlı fotoğrafçılık) adı verilen teknikle ve 100 milyar kare saniye hızla çekilen görüntülerde lazerin saniyenin trilyonda biri hızında aynadan yansıdığı ve başka bir yöne doğru hareket etmeye başladığı görülebiliyor. Sensörün ışığı takip ederek görüntüyü kaydedebildiği yeni bir kamera tekniği aracılığıyla kaydedilen video 2 boyutlu bir görsellik sunuyor. Daha önce kullanılan teknikte görüntülerin tek boyutlu olarak kaydedildiğini düşündüğümüzde bunun önemli bir gelişme olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Söz konusu teknik ile ışığı bükerek görünmez kıyafetlerin bile yapılabileceği belirtiliyor. Ayrıca lazer ile ilgili farklı teknolojilerde önemli gelişmeler kaydedilebileceği de söyleniyor.

Haber kaynağı: http://www.log.com.tr/isigi-havada-goruntulemeyi-basardilar-video/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir