Close

18 December 2018

İnteraktif aydınlatma enstalasyonu; I’m Laughing at Clouds

“I’m Laughing at Clouds” (Bulutlara Gülüyorum) The Light Lab & Mesh Creative tarafından üretilen, sanatçı Michael Pinsky’nin İnteraktif aydınlatma enstalasyonu.

Cambridge’deki yeni Young Street Buildings’in avlusu için Anglia Ruskin Üniversitesi tarafından sipariş edilen I’m Laughing at Clouds, katılımcıların kalp atışlarını tespit edip sistolik okumalarını bir ışık ve ses kompozisyonuna dönüştüren, dokunulabilir dokuz adet sütundan oluşan bir bütün.

I’m Laughing at Clouds kamusal aydınlatmayı bireye tepki verecek şekilde dönüştürüyor. Katılımcılar, aydınlatma sütunlarına gömülü sensörlere dokunarak ışık ve ses kompozisyonu yaratabiliyor. Lamba direkleri insan dokunuşuna duyarlı ve kişinin kalp atışı frekansını kaydediyor. Bu veri, sütun aydınlatması ve çocuk sesi örnekleri vasıtasıyla temsil ediliyor.

Brunswick Nursery School’da basit notalarla şarkı söyleyen çocuk sesleri kaydedilmiş. Ziyaretçiler sensörlere dokunduğunda çocuklardan birinin sesinden bir nota işitiliyor ve ardından kalp atışının kaydedildiği anda, nota, kalp atışının ritmini izliyor. Hem aydınlatma hem de ses gitgide yumuşuyor ve sensöre yeniden dokunulana kadar tamamen yok oluyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/im-laughing-at-clouds-by-michael-pinsky/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *