Close

01/02/2009

Hepinize sesleniyorum!..

emre-gunes-pld-turkiyeYeni bir mesleğin doğuşu için çabalıyoruz. Dört buçuk sene geçmiş dergiyi yayımlamaya başlayalı. 2 buçuk senedir bir dizi etkinlikler düzenledik.
Dilimizden düşürmediğimiz cümleler: “aydınlatma tasarımı hayat kalitemizi etkiler”, “aydınlatma tasarımcısı başarılı bir proje için bir lüks değil, şarttır!”
Söylene söylene belki de kalıplaşmış bu cümleleri, daha da uzun bir süre, söylemeye devam edeceğimizi biliyorum. Bugün tüm muhataplarımıza bir kez daha, yine ve yeniden seslenmek istiyorum…

Ey Değerli Mimarlarımız,
Her konunun uzmanı olma gerekliliğinden yorulmadınız mı? Gündüzünü hayal ettiğiniz yaşam alanlarımızın gece görünürlülüğü için sorumluluğu başka omuzlara yüklemenin zamanı gelmedi mi? Pek çok farklı konuda tüm sorumluluğu yüklenmişken, ilgili tüm trendleri ve son teknolojileri takip edecek zamanı nasıl bulabilirsiniz? Yarattığınız şaheserleri gece kaybetmekten veya doğru gösterememekten korkmuyor musunuz?

Ey Değerli Üreticilerimiz,
Sizinle aynı dili konuşmayan kişilere pazarlama yapmaktan sıkılmadınız mı? Renk geri verimi, lux değeri, reflektör kalitesi dediğinizde bu detaylarla çok da ilgilenmeyen, armatüre sadece renk ve şekil yönünden bakan insanlara ürününüzün kalitesini nasıl anlatabilirsiniz? Kaliteden, bahsedemeyince çok dar kar marjlarına sıkışan fiyat pazarlıkları sizi de bunaltmıyor mu? Sadece ilk yatırım maliyetini değil de, bakım masrafları ve işletme giderlerini de hesaba katan bir çalışma çerçevesinde ürünlerinizi konuşmak istemez miydiniz? İşinizi yapmak ve sadece işiniz yapmak, yani kaliteli ürünler tasarlamak ve geliştirmek istemez miydiniz?

Ey Değerli Kamu Temsilcileri,
Gelişen ve değişen sosyal yaşam ve değerlerle birlikte artık şehirler uyumuyor, 24 saat canlı… Sadece güvenlik için değil, şehri gece de layıkıyla yaşamak için doğru aydınlatmaya ihtiyacımız var.
Bizleri yönlendirin, gece eğleneceğimiz veya alışveriş yapacağımız yerleri gösterin. Gösterin ki şehrin tadını çıkarıp, son kertede ekonomiye katkımız artsın.
Bu tercihleri yaparken üzerinize düşen sorumluluğun farkında mısınız? Seçtiğiniz çözümün aydınlatma tasarımı anlamında doğruluğu, kullanılan armatürlerin seçim kriterleri sorulduğunda cevap vermekte zorlanmıyor musunuz? Bu sorumluluğu paylaşmak ve işi profesyonellerine bırakmak istemez misiniz?

Ey Değerli Elektrik Mühendisleri,
Yükünüz ağır, dar zamanlarda çizilmeyi bekleyen projeler ve çözümü istenen problemler var. Size verilen tasarımsal bilgiler yetersiz, ama doğru çözüm üretmeniz bekleniyor. Muhataplarınıza derdinizi anlatamadığınızı, bir mühendis bakış açısının yetmediğini hiç hissetmediniz mi?

Ey Değerli Sermaye Sahipleri,
Size, projenizi en az sizin kadar düşünen ekip arkadaşları olduğunu söylüyoruz. Toplam bütçe içerisinde çok önemli bir kalemde gönlünüz ferah olacak, işin profesyonelleri projeniz için en optimum çözümün peşinde olacak… Kulağa nasıl geliyor? Enerji fiyatlarının geldiği nokta düşünüldüğünde projenin başarısı için bu desteğe kesin ihtiyacınız var desek, bize inanır mısınız?

Aydınlatma tasarımcılığı diye bir disiplin ve aydınlatma tasarımcısı diye bir meslek var ve inanın, hepimizin ihtiyacı. Daha ideal pazar şartları ve çok daha kaliteli yaşam alanları yaratmak için, daha fazla bu mesleği göz ardı etmeyelim lütfen.

Alıngan cevapları önlemek için söylüyorum: Herhangi bir önem sırası belirtmeden seslendim. Tüm bu bilgilere haiz ve bu mesleğe ve önemine inanan mimarlar, üreticiler, kamu yetkilileri, elektrik mühendisleri, sermaye sahipleri olduğunu biliyorum. Feryadım henüz bunun bilincinde olmayanlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir