Close

15/05/2015

Han Show Tiyatrosu Projesi

Hanshow732. IALD ödüllerinin “Radiance Award” (Parlaklık Ödülü) kategorisinin kazananı Çin’in Wuhan Şehri’ndeki Han Show Tiyatrosu projesi oldu.

HanShow1Bütün kategorilerde en yüksek skoru alan proje aynı zamanda Aydınlatma Tasarımı alanında “Radiance Award” ödülüne de layık görüldü. Projeyle birlikte BUME Perfect Illumination Design&Engineering (Aydınlatma Tasarımı ve Mühendislik) firması bu ödülü ilk kez kazanmış oldu. Ödül Han Show Tiyatrosunu’nun tasarımını yapan tüm ekibin katılımıyla teslim alındı.

HanShow3East Gölü’nün en ucunda yer alan Han Show Tiyatrosu, Wuhan şehrinin dramatik atmosferine karşın canlı bir performans ortaya koyuyor ve parıldıyor. Geleneksel Çin fenerlerinin parlaklığından ve yapısından ilham alınarak tasarlanan proje Han hanedanını, Chu devletini ve hatta Wuhan şehrinin kendisini hatırlatıyor.

Büyük silindir tipi bina 110 metre çapında ve 63,3 metre yüksekliğinde düz bir diametreye sahip. Binanın dış yüzeyi 18.665 adet tekli kırmızı alüminyum alaşım madalyonlardan yapılmış. Bu kompleks modern yapı için bir aydınlatma planı yaratmak adına BUME Perfect Illumination firması, alüminyum perdenin içine 2500K floodlight’lar yerleştirmiş. Böylece sarı ışık lambanın fitilinden parlıyor ve kademeli bir ışık-gölge oluşturuyor. Alt tarafta uygulanan 3000K floodlight’lar fenerin ritmini dengeliyor. Jüri üyelerinden birinin proje hakkındaki görüşleri ise şu şekilde: “Bu kent tiyatrosunun aydınlatması ikonik bina tasarımına iyi bir şekilde entegre edildi ve binayı 21. yüzyıla ait bir fenere dönüştürdü, şehrin merkezi haline getirdi. Dinamik dış aydınlatma tiyatronun içinde bir tiyatro yaratıyor ve mekân için aydınlatılmış bir billboard oluşturuyor.”

Hanshow8LED lambalar merkezdeki ışığı madalyonların üzerine yansıtıyor, dört tane yumuşak aydınlatma spotu oluşturuyor. Her ışın pikseli D-M-X sistemi tarafından kontrol ediliyor; bu yaklaşımla yaratılan video imgeleri de canlı bir şekilde hareket ediyor gibi görünüyor. Bir jüri üyesi değerlendirme notunda projeye dair şu satırı yazmış: “Şiir, bu yoğun kentsel alana hediye gibi gelen ışık demek. Sadece yansıtılmış ışık kullanılarak her bir öge küçük fenerler gibi çalışıyor. İzleyici, önceden programlanabilen efektler sayesinde; sihirli bir topluluğun içinde binlerce fener ya da parlayan devasa bir fener görebiliyor. “

Tekrarlanan optik simülasyonlar, testler, birçok defa yenilenen tasarım sürecinde; her bir madalyon lamba ve yapının tüm aydınlatması dikkatli bir şekilde Çin aydınlatma standartlarına uygun olarak çalışıldı. Kırmızı LED ışıklı lambalar 620-635 nm gibi özel bir dalga boyundan oluşuyor. Organik olarak renkli madalyonların üzerini kaplıyor ve en geleneksel, kışkırtıcı Çin kırmızını yaratıyorlar. Jüri tarafından yapılan bir başka değerlendirme şöyle: “Genel anlamda bina cephesi anlayışına ve dijital gösterim konseptine eşsiz bir bakış. Bu projede detaylar, tasarımı oldukça dikkat çekici hale getiren ögeler. Her yükseklik ve mimari bileşen üzerine düşünülmüş. Kültürel fener teması, her skalada, oldukça başarılı çalışıyor.”

Projeye katılanlar:

The Han Show Theatre
Wuhan City, Hubei, Çin

Aydınlatma tasarımı: Qiu Wei, Wan Yuan, Chen Xiaoxiang, Steveen Chilton, Mei Yong, Gao Song, Wang Jin, Li Qing, Xie Hui, Zhang Fang / BUME Perfect Illumination Design Company
Program planlayıcısı: Wanda Cultural Tourism Planning&Research Institute
Tiyatro inşaatı:Stufish LTD
Bina Konsepti: Steven Chilton Studio
Performans alanı tasarımı: Mark Fisher
Prodüksiyon ve enstalasyon: Dalian Luming Optoelectronics Engineering Co LTD
Animasyon: Qianbaihui Lighting Engineering Co LTD
Fotoğraf: Zhou Li

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/001-the-han-show-theatre-1.2059863

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir