Close

09/01/2019

Galli sanatçı Jessica-Lloyd-Jones, İsveç’in biyokütle santralini geceleri ışıldayan bir ormana dönüştürüyor

İsveç’teki Sävenäsverket, orman endüstrisinden arta kalan odun yongalarını kullanarak Göteborg şehri için enerji ve ısı üreten bir biyokütle santrali.

“Forest Fuel” (Orman Yakıtı) adlı büyük ölçekli kalıcı projeksiyon sanatı da işte bu Sävenäsverket santralındaki enerji sürecinin görünmez bir bölümünü ortaya koyuyor.

Endüstri ve doğa arasındaki bağlantıyı ortaya koyan proje, ormanın Göteborg’un enerji ihtiyacını sağlamadaki rolünü ve önemini sergileyerek binanın peyzaj ile ilişkisini vurguluyor.

Ağaç yongaları yakıldıktan sonra külleri, eşsiz bir yenilenebilir enerji döngüsünü temsil eden yeni ağaç dikme ve yetiştirme için gerekli besinleri sağlamak üzere tekrar orman zeminine dökülüyor.

Projeksiyon tasarımının temasını oluşturan farklı çam türlerinin yeşilin çeşitli tonlarına bürünmüş silüetleri, geceleri binanın dış cephesinde yumuşak, hoş bir etki yaratıyor. Tasarıma dahil edilen ustalıklı animasyon efektleri ise bu görsel etkiyi güçlendiriyor.

Çalışma, Göteborg Sanat ve Göteborg Enerji işbirliğiyle One Percent (Yüzde Bir) bağış planı kapsamında finanse ediliyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/welsh-artist-jessica-lloyd-jones-transforms-a-swedish-biomass-plant-into-a-glowing-forest-at-night/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir